Anija mbretërore u mbyt para 340 vitesh, shishet e verës janë ende të pahapura – Stop
Bota, Të Gjitha

Anija mbretërore u mbyt para 340 vitesh, shishet e verës janë ende të pahapura

Një anije luftarake që mbante rreth 330 njerëz — duke përfshirë James Stuart, mbretin e ardhshëm të Anglisë — u rrëzua dhe u mbyt më 6 maj 1682. Tani vendndodhja e anijes së mbytur është zbuluar më në fund në brigjet e Anglisë 340 vjet më vonë.

Kur HMS Gloucester u mbyt, u gropos përgjysmë në shtratin e detit. Nuk kishte asnjë manifestim zyrtar të pasagjerëve, por vlerësohet se 130 deri në 250 ekuipazh dhe pasagjerë u mbytën.

Stuart, i cili do të kurorëzohej James II si Mbret i Anglisë dhe Mbret i Irlandës dhe James VII si Mbret i Skocisë pothuajse tre vjet më vonë, ishte pothuajse një nga ato viktima.

Në kohën e fatkeqësisë, Duka i atëhershëm i Jorkut ishte një trashëgimtar katolik i fronit protestant gjatë një kohe tensioni politik dhe fetar. Mungesa e tij e afërt spikat në historinë britanike, ashtu si edhe humbja e konsiderueshme e jetës.
“Për shkak të rrethanave të fundosjes së tij, ky mund të pretendohet si zbulimi i vetëm historik më domethënës detar që nga ngritja e Mary Rose në 1982,” Claire Jowitt, profesore e anglishtes dhe historisë në Universitetin e Anglisë Lindore në Mbretërinë e Bashkuar. , thuhet në një deklaratë.
“Zbulimi premton të ndryshojë rrënjësisht të kuptuarit e historisë sociale, detare dhe politike të shekullit të 17-të.”

Artefakte tashmë janë mbledhur dhe konservuar nga vendi, të tilla si veshje, këpucë, pajisje lundrimi dhe detare, dhe shumë shishe vere — duke përfshirë disa që mbeten të pahapura.
Një nga shishet e verës mban një vulë xhami me kreshtën e paraardhësve të George Washington, familjes Legge. Dhe dizajni i kreshtës i parapriu Stars and Stripes të SHBA-së.

Një ekspozitë që përfshin gjetjet nga mbytja e anijes do të hapet në pranverë në Muzeun dhe Galerinë e Artit të Kalasë Norwich. Jowitt është bashkëkurator i ekspozitës dhe autor i një studimi të ri rreth mbytjes së anijes .

Sapo u njoftua zbulimi i anijes së mbytur, por fillimisht u gjet në vitin 2007. Vonesa u shkaktua nga koha e nevojshme për të konfirmuar identitetin e anijes dhe për të mbrojtur vendin në rrezik, që ndodhet në ujërat ndërkombëtare në brigjet e Norfolk.
Anglia historike , një organ publik i qeverisë britanike që mbikëqyr vendet historike të Anglisë, do të mbrojë mbytjen e anijes.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *