Shpërthimet e luftës, NEXTA: Mbi 3,000 delfinë kanë ngordhur në Detin e Zi – Stop
Bota, Të Gjitha

Shpërthimet e luftës, NEXTA: Mbi 3,000 delfinë kanë ngordhur në Detin e Zi

Mbi 3,000 delfinë në Detin e Zi kanë ngordhur si pasojë e pushtimit të Ukrainës nga Rusia. Lajmin e bëjnë të ditur shkencëtarët ukrainas që punojnë në parkun kombëtar natyror “Tuzlovsky Lymans”.

NEXTA raporton se shpërthimet po i pengojnë që të gjejnë ushqim ndërsa shton se numri i delfinëve të gjetur të ngordhur në brigjet e Bullgarisë dhe Rumanisë, përveç Ukrainës është në rritje.

Ngordhja e papritur dhe misterioze e kaq shumë gjitarëve detarë po shkakton shqetësim në komunitetin shkencor, të cilët nuk kanë ngurruar të shprehin druajtjet se lufta e Putinit në Ukrainë mund të ndikojë gjithnjë e më shumë gjallesat e Detit të Zi.

Luftimet përgjatë vijës bregdetare të Ukrainës kanë shkaktuar dëme të pallogaritshme mjedisore dhe kanë ndikuar në ekosistemin e delfinëve, thonë shkencëtarët.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *