Presidenti Meta: Dashuria duhet të vendoset në veprim. Jo rastësisht ne jemi kombi i Shën Nënë Terezës – Stop
Lajme, Të Gjitha

Presidenti Meta: Dashuria duhet të vendoset në veprim. Jo rastësisht ne jemi kombi i Shën Nënë Terezës

Presidenti Ilir Meta ka vizituar sot me rastin e Ditës Kombëtare të Jetimeve jetimoren “Misionaret e Bamirësisë Motrat e Nënë Terezës” në Elbasan.

Kreu i shtetit duke cituar Nënë Terezën shprehet: “Dashuria s’mund të mbetet vetëm. Nuk ka kuptim. Dashuria duhet të vendoset në veprim dhe ky veprim është shërbimi”.

Mesazhi i Metës

Me rastin e Ditës Kombëtare të Jetimëve vizitova sot jetimoren “Misionaret e Bamirësisë Motrat e Nënë Terezës” në Elbasan, këtë qendër të rëndësishme sociale, që prej 30 vitesh, ka vënë në jetë mesazhet e Shenjtores sonë dhe të gjithë njerëzimit, duke u shërbyer me dashuri dhe përkushtim fëmijëve të braktisur pas lindjes, atyre me probleme shëndetësore dhe me aftësi të kufizuara.

Duke i falenderuar me mirënjohje Motrat për ndihmat e vyera dhe të pakursyera të dhëna për dekada për fëmijët pa kujdes prindëror të Elbasanit dhe jo vetëm, i lumtur të ndanim së bashku vlerësimin se humanizmi dhe solidaritetit njerëzor janë në themel të vlerave tona si shqiptarë dhe se jo rastësisht ne jemi kombi i Shën Nënë Terezës.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *