Pekini po ‘blen’ Britaninë/ Kinezët kanë shpenzuar mbi 134 mld paund në prona – Stop
Bota, Të Gjitha

Pekini po ‘blen’ Britaninë/ Kinezët kanë shpenzuar mbi 134 mld paund në prona

Investitorët kinezë kanë shpenzuar të paktën 134 miliardë paund në prona në Mbretërinë e Bashkuar, duke përfshirë shkollat private, bizneset e infrastrukturës dhe firmat britanike të rangut të lartë, raportojnë mediat britanike.

Investitorët dhe bizneset me bazë në Kinë ose Hong Kong tani zotërojnë aksione në bizneset kryesore të infrastrukturës si Thames Water, Aeroporti Heathrow dhe Rrjetet e Energjisë në MB, sipas Sunday Times.
Sipas gazetës, deri në 57 miliardë paund janë investuar në 100 kompani FTSE.
Dhe, siç është raportuar më parë nga Mail on Sunday, firmat kineze gjithashtu kanë investuar shumë në shkolla prestigjioze private – përfshirë Themford Grammar School dhe Bournemouth Collegiate College – me një shumë prej rreth 10 miliardë paundësh.
Rritja e shpenzimeve kineze ka lulëzuar që nga viti 2019, sipas gazetës.
Pothuajse gjysma e blerjeve të zbuluara në hetimin e tij me ofruesin e të dhënave Argus Vicker thuhet se kanë ndodhur në dy vitet e fundit.
Dhe të paktën 44 miliardë paund të blerjeve janë nga bizneset shtetërore kineze, raporton gazeta.
Ai paralajmëron se, për shkak të vështirësisë në gjurmimin e disa investimeve, shifra e investimeve totale mund të jetë shumë më e lartë se 134 miliardë paundët e llogaritur.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *