OBSH shpall linë e majmunëve emergjencë globale – Stop
Bota, Të Gjitha

OBSH shpall linë e majmunëve emergjencë globale

Përhapja e lisë së majmunëve është shpallur një emergjencë globale shëndetësore nga Organizata Botërore e Shëndetësisë.

Klasifikimi është alarmi më i lartë që mund të deklarojë OBSH dhe pason një rritje të rasteve në mbarë botën.

Ai erdhi në fund të takimit të dytë të komitetit të urgjencës të OBSH-së për virusin.

Më shumë se 16,000 raste janë raportuar tani nga 75 vende, tha drejtori i përgjithshëm i OBSH-së Dr Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Aktualisht ekzistojnë vetëm dy emergjenca të tjera të tilla shëndetësore: pandemia e koronavirusit dhe përpjekjet e vazhdueshme për të zhdukur poliomielitin.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *