Meta: Çelet rruga e negociatave në BE, përgëzoj faktorin politik shqiptar – Stop
Aktualitet, Lajme, Të Gjitha

Meta: Çelet rruga e negociatave në BE, përgëzoj faktorin politik shqiptar

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka reaguar për miratimin e propozimit francez nga Kuvendi i Maqedonisë së Veriut, ku shprehet se ky vendim i hap rrugë negociatave të anëtarësimit në BE javën e ardhshme.
Në një postim në “Facebook”, Meta përgëzon faktorin politik shqiptar që ka mbetur besnik i orientimit europian të Shqipërisë.

Ndër të tjera ai shkruan se vendimi i Këshillit Europian që do merret pas disa ditësh, duhet të kthjellojë mirë çdo vendimmarrës këtu për përgjegjësitë që ka në ndjekjen e politikave.

“Përshëndes votimin pro-formulës Makron nga Parlamenti i Maqedonisë së Veriut, që çel rrugën e negociatave të anëtarësimit në BE javën e ardhshme për të dy vendet tona.

Përgëzoj faktorin politik shqiptar, që gjithmonë mbetet besnik i orientimit europian, vendimtar për paqen, sigurinë dhe bashkëjetesën ndëretnike.

Vendimi i Këshillit Europian që do të merret pas disa ditësh duhet të kthjellojë  mirë çdo vendimmarrës këtu për përgjegjësitë që ka në ndjekjen e politikave që Shqipërinë e bëjnë më europiane, më demokratike dhe më shpresëdhënëse”,-shkruan Meta.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *