Kryeministri holandez: Mbështesim integrimin e Shqipërisë në BE – Stop
Aktualitet, Lajme, Të Gjitha

Kryeministri holandez: Mbështesim integrimin e Shqipërisë në BE

Kryeministri Edi Rama ndodhet në një vizitë zyrtarë në Holandë, ku është takuar me homologun i tij i Holandës Mark Rutte.

Gjatë një konference të përbashkët për mediat, Rutte theksoi se mbështes integrimin e Shqipërisë në BE.

Kryeministri i Holandës vlerësoi reformat e bëra, duke theksuar hapja e negociatave duhet të jetë shpërblimi më i mirë për Shqipërinë.

 “Ka qenë vetëm një kohë e shkurtër që ku u pamë në Bruksel që shkoi disi, aty BE ripohoi angazhimin e saj kundrejt rajonit, por edhe komentet e Ramës më pas, kishte të drejtë, ne duhet të bëjmë më shumë, po punojmë që Shqipëria të bëhet pjesë e BE, ka mbështetjen e plotë. Në mbështesin propozimin francez që heqjen e pengesave që po bllokojnë Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë dhe propozimi trajton të gjitha shqetësimet e mbetura, qeveria po i hedh një vështrim pozitiv propozimit, sa të kemi një ‘po’ pozitive Komisioni dhe Këshilli Europian, do të jenë shumë të lodhur ngushtë, dhe nuk do e lëmë këtë proces të kalojë, do të jemi në mbështetje të tij pas kalimit në parlament, po kështu do të jetë edhe një shpërblim i drejtë për punën e bërë nga qeveria e Ramës për reformat që po ndërmerr, Europa është më ë madhe se BE , diskutojmë dhe Ukrainën dhe jemi në mbështetje për Ukrainën, e vlerësojmë përpjekjen tonë të përbashkët në llogaridhënie dhe jam i lumtur që ka vënë sanksione ndaj Rusisë, kemi një shkëmbim tregtar, por në nivel të kufizuar dhe mund të bëjmë më shumë”, tha Rutte.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *