Gjurmët e dinosaurëve 100 milionë vjeçar gjenden në një restorant në Kinë – Stop
Bota, Të Gjitha

Gjurmët e dinosaurëve 100 milionë vjeçar gjenden në një restorant në Kinë

Gjurmët e këmbëve të dinosaurëve që datojnë 100 milionë vjet më parë janë zbuluar në Kinën jugperëndimore pasi një darkues me sy të mprehtë i pa në oborrin e jashtëm të një restoranti.

Disa gropa guri në restorantin në Leshan, provincën Sichuan, përmbanin gjurmët e dy sauropodëve, një lloj dinosauri që jetoi gjatë periudhës së hershme të Kretakut, tha Lida Xing, një paleontologe dhe profesoreshë e asociuar në Universitetin e Gjeoshkencave të Kinës.

Ekipi i Xing konfirmoi zbulimin të shtunën duke përdorur një skaner 3D.

Sauropodët, të njohur për qafën dhe bishtin e tyre të gjatë, ishin kafshët më të mëdha që kanë ecur ndonjëherë në Tokë. Ata mund të rriteshin në gjatësinë e tre autobusëve shkollorë dhe ishin aq të rëndë sa toka duhej të ishte lëkundur ndërsa ecnin.

Dy sauropodët që lanë gjurmët ndoshta ishin rreth 8 metra në gjatësi trupore, tha Xing.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *