150 euro gjobë për bizneset që mbajnë dyert hapur dhe kondicionerët ndezur – Stop
Bota, Të Gjitha

150 euro gjobë për bizneset që mbajnë dyert hapur dhe kondicionerët ndezur

Në Paris, do të vendosen gjoba për dyqanet që mbajnë kondicionerin ndezur pa mbyllur derën e biznesit të tyre. Vendimi synon të reduktojë shpenzimet e energjisë në një kohë kur Franca dhe partnerët e Bashkimit Evropian po përpiqen të tregojnë maturi energjitike.

I njëjti parim do të mbetet i vlefshëm edhe në muajt e dimrit për ata që e mbajnë derën hapur në një ambient me ngrohje.

Dispozita hyn në fuqi të hënën dhe parashikon gjobë deri në 150 euro për shkelësit: bizneset, por edhe ofruesit e shërbimeve.

Rezoluta përmend, në veçanti, “pasojat e ngrohjes globale në Paris dhe nevojën urgjente për të reduktuar konsumin e energjisë në periudhën aktuale”. Urdhri përjashton restorantet ose baret që kanë tavolina në natyrë.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *