“Ligji për homoseksualitetin i padenjë për BE”,reagon ministri i jashtëm i Luksemburgut: Nuk jemi në mesjetë! – Stop
Lajme, Të Gjitha

“Ligji për homoseksualitetin i padenjë për BE”,reagon ministri i jashtëm i Luksemburgut: Nuk jemi në mesjetë!

Ligji hungarez që ndalon ‘promovimin e homoseksualitetit tek të miturit’ “është i padenjë për Evropën”. Kjo u deklarua nga Ministri i Jashtëm i Luksemburgut, Jean Asselborn, duke hyrë në Këshillin e Çështjeve të Përgjithshme në Luksemburg.

Asselborn ka njoftuar një iniciativë nga Luksemburgu e cila do të publikojë një tekst i cili rikonfirmon “respektimin e lirisë për të jetuar siç dëshiron dikush në BE”.

“Shpresoj që Komisioni i BE të shkojë në fund”, shtoi ministri, duke përsëritur se ligji i miratuar nga Hungaria nuk korrespondon me “asnjë vlerë evropiane. Të rinjtë kanë të drejtë të jetojnë siç dëshirojnë. Ne nuk jemi në mesjetë “.

Sot në Këshillin e Çështjeve të Përgjithshme Hungaria dhe Polonia përsëri do të jenë në qendër të vëmendjes në lidhje me procedurat e hapura për sundimin e ligjit, bazuar në nenin 7.

Asselborn shpreson gjithashtu që Polonia të respektojë “përparësinë e vendimeve të Gjykatës Evropiane të të Drejtave”

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *