SPAK nis hetimet për Ilir Metën – Stop
Aktualitet, Lajme, Të Gjitha

SPAK nis hetimet për Ilir Metën

SPAK nis hetimet për ish-presidentin Ilir Meta. Prokuroria e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar i ka kërkuar informacione zyrtare KQZ për formularin e dekriminalizimit për Metën.

Në një letër të firmosur nga drejtuesi i SPAK, Arben Kraja, i kërkohet Komisionit Qëndror të Zgjedhjeve që të dorëzojnë një kopje të vetëdeklarimit apo të formularit të Dekriminalizimit të Ilir Metës, kur ky i fundit ka qenë deputet përpara se të zgjidhej President.

Hetimet për Metën nisën pas alarmit të ngritur nga Autoriteti i Dosjeve, që në fund të muajit Korrik sinjalizoi Kuvendin e Shqipërisë se një politikan i lartë me iniciale I.M. ka qenë bashkëpunëtor i ish-Sigurimit të Shtetit gjatë regjimit të Enver Hoxhës. Mazhoranca socialiste e ka përmendur me emër se ky politikan i lartë me iniciale I.M. është Ilir Meta.

Por ky i fundit i ka konsideruar të montuara këto akuza, duke thënë se janë falsifikuar dosje dhe se në fillim të Shtatorit do të bëjë kallëzim penal ndaj Autoritetit të Dosjeve.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *