Revista amerikane “AZ Animals”: Shqipëria mes 11 vendeve më unike

Revista amerikane “AZ Animals” e ka renditur Shqipërinë mes 11 vendeve më të mahnitshme dhe unike.

Shqipëria është pjesë e rajonit të Ballkanit të Evropës.

Vendi karakterizohet nga një klimë e larmishme për shkak të vendndodhjes në kontinent.

Brigjet kanë një klimë mesdhetare, e cila është e përkryer për plazhistët dhe ata që pëlqejnë motin me diell.

Ndërsa shkoni në brendësi, do ta gjeni veten në një rajon malor më të ftohtë dhe shumë të lagësht.

Shqipëria

Shqipëria është një vend i vogël evropian, i vendosur mes Greqisë, Malit të Zi dhe Kosovës.

Peizazhi natyror i këtij vendi me shtatë shkronja përmban male të thyer dhe një vijë bregdetare të gjerë që shtrihet përgjatë deteve Adriatik dhe Jon në rajonin e Ballkanit.

Me një sipërfaqe prej 28,750 km² dhe një vijë bregdetare prej 362 km, Shqipëria pretendon titullin e vendit të 18-të më të vogël të Evropës dhe vendin e 145-të në botë.

Tirana, zemra e Shqipërisë, nuk është vetëm kryeqyteti administrativ, por edhe një nga atraksionet kryesore për vizitorët.

Nga ana tjetër, Saranda shkëlqen si një destinacion kryesor pushimesh në Shqipëri, i famshëm për plazhet e pacenuara dhe skenën e gjallë të festave.

Saranda ndodhet vetëm 40 minuta me varkë nga ishulli grek i Korfuzit dhe shumë pranë Butrintit, parku arkeologjik kryesor i Shqipërisë i njohur nga UNESCO.

Kur bëhet fjalë për ushqimin, gatimet shqiptare jehojnë me shijet mesdhetare.

Kjo përkthehet në një bollëk te produketeve si peshk, zarzavate, fruta, arra dhe vaj ulliri.

Megjithatë, mishrat si viçi, qengji, viçi, madje edhe derri shërbehen në shumë tryeza shqiptare. /ATSH/

 

 

Të Fundit