“Punojmë për 200 mijë Lekë e pa sigurime” kamera e fshehtë: Ja pse nuk ka më kamarierë! – Stop
KAMERA E FSHEHTE, KLIPET

“Punojmë për 200 mijë Lekë e pa sigurime” kamera e fshehtë: Ja pse nuk ka më kamarierë!

Menaxherët e lokaleve ankohen, se nuk gjejnë punonjës e konkretisht kamarierë. Ose edhe kur gjejnë, ata ikin shpejt. Por sot ju sjellim anën tjetër të medaljes.Kamarierët paguhen shumë pak dhe nuk kanë sigurime shoqërore, shëndetsore e kontrata pune.Erion Muça, ekspert karriere dhe Erald Pashaj, ekspert punësimi shprehen, se stafet e shërbimit janë ndër më të pakënaqurit, për shkak të kushteve të punës.Sipas tyre, sipërmarrësit kanë ngelur keq, sepse janë sjellë keq.Gladiona Dona, trajnuese dhe konsulente hotelerie, thotë, se së fundmi stafet po bëhen me shkollë, dhe duhet që edhe sipërmarrësit të trajnohen.Ne jemi ndalur në disa lokale dhe kemi takuar edhe menaxherët e tyre dhe kushtet, që ata ofrojnë, janë skandaloze.Për këtë problematikë iu drejtuam Zyrës së Inspektoriatit Shtetëror të Punës, ku drejtori Ardit Shabanaj, ngriti një grup pune për kontrolle në terren. Pas inspektimit, Inspektoriati gjobiti subjektet në fjalë dhe u pezulloi aktivitetin, duke u lënë detyrë, që zbatojnë kushtet e të lidhin kontrata për punonjësit.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *