Arrestohet mjeku/ Shkaktar i vdekjes së dy pacientëve me Covid-19 – Stop
Aktualitet, Të Gjitha

Arrestohet mjeku/ Shkaktar i vdekjes së dy pacientëve me Covid-19

Akuzohet që është shkaktar për vdekjen e dy pacientëve me Covid, duke i dhënë ilaçe të cilat shkakëtojnë depresion të frymëmarrjes, një mjek në detyrë në urgjencën e një spitali publik në Itali( Brescia), është arrestuar sot.

 

Sipas asaj që u raportua nga Adnkronos, ushtria zbatoi urdhër paraburgimi, me masën arrest shtëpie, të lëshuar nga gjyqtari hetues i Gjykatës së Brescia, duke pranuar kërkesën e bërë nga Zyra e Prokurorit Publik, kundër punonjësit shëndetësor, i akuzuar si përgjegjës për vrasjen, për dhënie  të qëllimshme të barnave me efekt bllokues anestetik dhe neuromuscular, duke shkaktuar vdekjen e dy prej pacientëve të infektuar me Covid.

 

Faktet datojnë që nga Marsi i vitit të kaluar, kur numri i lartë i infeksioneve preku spitalet, duke i bllokuar totalisht.

 

Karabinierët e Nas të Brescia që prej dy muajs kanë punuar duke mbledhur dhe përpunuar informacione në lidhje me mundësinë që vdekja e disa pacientëve, e cila ndodhi në dhomën e urgjencës së një spitali në provincë, ishte shkaktuar nga praktikat mjekësore të ndërmarra me vetëdije nga një mjek.

Menjëherë filloi një hetim, në marrëveshje me Prokurorin e Republikës së Brescia.

 

Gjithashtu përmes hetimeve teknike të mjekësisë ligjore të urdhëruar nga autoriteti gjyqësor, aktivitetet hetimore bënë të mundur analizimin e të dhënave mjekësore të pacientëve të shumtë që vdiqën në atë periudhë nga Covid-19, duke gjetur në disa raste një të papritur, dhe jo lehtësisht të shpjegueshme, përkeqësimi i kushteve shëndetësore. Tre trupa u zhvarrosën dhe më pas iu nënshtruan autopsisë dhe hetimeve toksikologjike.

 

Hetimet zbuluan, brenda indeve dhe organeve të njërit prej tyre, praninë e një ilaçi anestetik dhe relaksues të muskujve që përdoret zakonisht në procedurat e intubimit dhe qetësimit të pacientit të cilat, nëse përdoren jashtë procedurave dhe dozave specifike, mund të shkaktojnë vdekjen e pacientit.

Për më tepër, të kartelat  mjekësore të të ndjerëve që i nënshtrohen verifikimit nuk përfshijnë administrimin e atyre ilaçeve (të treguara në vend në shënimet e pacientëve që ishin intubuar në të vërtetë), aq sa të hipotezohet se i dyshuari është gjithashtu përgjegjës për krimin e falsifikimit në një dokument publik.

 

 

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *