Video/Dy vajza të reja hedhin supë domatesh mbi pikturën e famshme të Van Gogh – Stop
Bota, Të Gjitha

Video/Dy vajza të reja hedhin supë domatesh mbi pikturën e famshme të Van Gogh

Dy vajza të reja kanë hedhur supë domatesh në një nga pikturat më të famshme të Vicent van Gogh “Lulet e Diellit”, që ndodhet në Galerinë Kombëtare të Londrës.

Protestueset nga grupi i fushatës “Just Stop Oil” hodhën përmbajtjen e dy kanaçeve me supë domate Heinz mbi pikturën, e cila, sipas grupit, ka një vlerë prej 84.2 milionë dollarë.

Sikurse shfaqet në video, pas këtij veprimi, dy vajzat kanë vendosur dorën në murin poshtë pikturës.

Në një deklaratë të postuar në Twitter, Galeria Kombëtare konfirmoi incidentin në dhomën 43, ku ishte ekspozuar “Sunflowers”, ndërsa shtoi se piktura ka mbetur e padëmtuar.

“Ka disa dëmtime të vogla në kornizë, por piktura është e padëmtuar,” tha ai. Në një postim të mëvonshëm, galeria shpjegoi se piktura ishte me xham dhe për këtë arsye ishte e mbrojtur.

Protestueset u arrestuan nga autoritetet londineze për veprën penale “dëmtim kriminal dhe shkelje të rëndë”.

Incidenti i së premtes është i fundit në një seri protestash që synojnë veprat e famshme të artit në një përpjekje për të tërhequr vëmendjen për ndikimin e lëndëve djegëse fosile në ndryshimet klimatike.

Aktivistët kanë bllokuar gjithashtu urat dhe kryqëzimet në të gjithë Londrën gjatë dy javëve të protestave.

Vala e demonstratave vjen ndërsa qeveria britanike hap një raund të ri licencimi për kërkimin e naftës dhe gazit të Detit të Veriut, pavarësisht kritikave nga ambientalistët dhe shkencëtarët që thonë se masa minon angazhimin e vendit për të luftuar ndryshimet klimatike.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *