“Të ndalet menjëherë kjo masakër ekologjike”, Presidenti Meta: Mbështes protestën e banorëve të Zall Gjocajt! Prokuroria të hetojë abuzimet – Stop
Lajme, Të Gjitha

“Të ndalet menjëherë kjo masakër ekologjike”, Presidenti Meta: Mbështes protestën e banorëve të Zall Gjocajt! Prokuroria të hetojë abuzimet

Presidenti Ilir Meta ka dalë në mbrojtje të protestës së banorëve, të  Zall Gjocajt që kundërshtojnë ndërtimin e Hec-it.

Në një postim në Facebook, Kreu i Shtetit bën thirrje që të ndalet menjëherë kjo masakër ekologjike, ndërsa i bën thirrje Prokurorisë që të hetojë abuzimet.

Presidenti shkruan se përgjegjësit duhet të dalin pa vonesë para ligjit! “25 Prilli, është referendum edhe për ndalimin e krimit mjedisor”, thotë Meta.

“Mbështes plotësisht protestën e banorëve të Zall Gjocajt në mbrojtje të pasurive të çmuara natyrore të Parkut Kombëtar Lurë – Mali i Dejës dhe të burimeve ujore jetësore për këtë komunitet.

Të ndalet menjëherë kjo masakër ekologjike!

I bëj thirrje Prokurorisë të hetojë abuzimet flagrante në dhënien e lejeve të shfrytëzimit të këtyre pasurive kombëtare me vlera të jashtëzakonshme, në shkelje kriminale të ekuilibrave ekologjike dhe interesave të komunitetit.

Përgjegjësit duhet të dalin pa vonesë para ligjit! 25 Prilli, është referendum edhe për ndalimin e krimit mjedisor”, shkruan Presidenti Ilir Meta.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *