Talebanët ndalojnë TikTok: Promovon dhunën – Stop
Bota, Të Gjitha

Talebanët ndalojnë TikTok: Promovon dhunën

Talebanët kanë njoftuar se do të ndalojnë TikTok-un sepse ai promovon dhunën pavarësisht se luftëtarët e tyre publikojnë mizoritë e fushëbetejës për të përhapur frikën midis armiqve të tyre në platformë.

Ministria e telekomunikacionit e talebanëve tha se aplikacioni i njohur si dhe PUBG, një lojë online do të ndalohet në vend brenda javësh.

“TikTok ka përhapur përmbajtje dhe video imorale dhe jo-islamike në një vend islamik midis të rinjve shumë të cenueshëm të Afganistanit, dhe ne duhet ta bllokojmë atë për hir të së ardhmes së të rinjve tanë,” tha një zyrtar taleban.

“Ata thjesht po shkatërrojnë të rinjtë tanë duke reklamuar stilin e jetës perëndimore. Ne jetojmë në një vend islamik dhe këto platforma kanë përhapur përmbajtje kundër tij”, tha ai.

‘Facebook gjithashtu po përhap të njëjtin lloj përmbajtjeje. Të rinjtë tanë po humbasin kohën e humbur për këtë. Është detyra jonë të kujdesemi për të rinjtë”, tha zyrtari.

Ofruesit e internetit u informuan se kanë 30 ditët e ardhshme si ‘afati’ për të ndaluar TikTok, tha në një deklaratë ministria e telekomunikacionit.

Njerëzit do të bllokohen nga mundësia e përdorimit të aplikacioneve të njohura në vend.

Sundimtarët e rinj të Afganistanit e njoftuan vendimin në një takim me përfaqësuesit e sektorëve të sigurisë dhe një përfaqësues nga administrata e zbatimit të ligjit të Sheriatit.

Ai vjen pas ndalimeve të fundit të muzikës, filmave dhe telenovelave televizive.

Ofruesit e shërbimeve të telekomunikacionit dhe internetit të Afganistanit kanë ndarë informacionin në lidhje me ndalimin dhe u është kërkuar të ndjekin udhëzimet brenda kohës së përcaktuar.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *