Studimi në “British Medical Journal”: Varianti britanik i COVID-19 deri në 100% më vdekjeprurës – Stop
Lajme, Të Gjitha

Studimi në “British Medical Journal”: Varianti britanik i COVID-19 deri në 100% më vdekjeprurës

Një variant shumë infektiv i COVID-19 i zbuluar për herë të parë në Mbretërinë e Bashkuar është nga 30 deri në 100 për qind më vdekjeprurës sesa llojet e mëparshme, kanë thënë studiuesit.

Në një studim që krahasonte nivelet e vdekjeve midis njerëzve në Mbretërinë e Bashkuar të infektuar me variantin e njohur si B.1.1.7 me ata të infektuar me shtame të tjera, shkencëtarët thanë se lloji i ri kishte vdekshmëri “dukshëm më të lartë”.

Botuar në “British Medical Journal” të mërkurën, studimi në Mbretërinë e Bashkuar zbuloi se infektimi me atë që zakonisht njihet si “variant i Mbretërisë së Bashkuar” çoi në 227 vdekje në një mostër prej 54,906 pacientëve me COVID-19, krahasuar me 141 midis të njëjtit numër pacientësh të infektuar me variante të tjera.

“Së bashku me aftësinë e tij për t’u përhapur me shpejtësi, kjo e bën B.1.1.7 një kërcënim që duhet të merret seriozisht”, tha Robert Challen, një studiues në Universitetin Exeter i cili bashkë-drejtoi kërkimin.
B.1.1.7 u zbulua për herë të parë në qarkun anglez të Kent në shtator 2020 dhe që atëherë është bërë lloji dominues në Mbretërinë e Bashkuar.
Ai u zhvillua shpejt jashtë dhe më shumë se 100 vende të tjera kanë raportuar raste që nga ajo kohë.

Varianti ka 23 mutacione në kodin e tij gjenetik – një numër relativisht i lartë i ndryshimeve – dhe disa prej tyre e kanë bërë atë shumë më të aftë të përhapet.

Shkencëtarët britanikë thonë se është rreth 40-70 për qind më i transmetueshëm se sa koronavirusi i valës së parë.
Përhapja e tij e shpejtë në Mbretërinë e Bashkuar në fund të vitit të kaluar nxiti një rritje të rasteve dhe vdekjeve dhe më 4 janar, detyroi një bllokim të ri kombëtar – i treti i vendit që nga fillimi i pandemisë.

 

Deri më tani, Mbretëria e Bashkuar ka regjistruar më shumë se 4.3 milionë raste të COVID-19. Virusi ka vrarë gati 125,000 njerëz në të gjithë vendin – një nga shifrat më të larta në botë.

 

Në një përpjekje për të frenuar krizën, zyrtarët kanë hedhur një inokulim masiv, nga i cili më shumë se 22.5 milion njerëz – rreth një e treta e popullsisë së rritur të Mbretërisë së Bashkuar – ka marrë të paktën një dozë të vaksinës deri më sot.
Kryeministri britanik Boris Johnson muajin e kaluar tha se ishte i bindur se vaksinat që përdoren aktualisht në Mbretërinë e Bashkuar – prodhuar nga Oxford-AstraZeneca dhe Pfizer-BioNtech – ishin “efektive në mbrojtjen kundër vdekjes dhe gjendjeve të rënda”.

Komentet e tij erdhën mes frikës për shfaqjen e dy llojeve të tjerë shumë infektiv të virusit – të ashtuquajturat variante braziliane dhe afrikane të jugut, të njohura nga shkencëtarët përkatësisht si 20I/ 501Y.V2 ose B.1.351 dhe P.1.
Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, vaksinat COVID-19 që janë aktualisht në zhvillim e sipër ose janë aprovuar në pjesë të ndryshme të botës pritet të sigurojnë të paktën një mbrojtje ndaj varianteve të reja.

 

 

 

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *