Studimi: Moslarja e duhur e dhëmbëve rrit rrezikun e kancerit të mëlçisë me 75% – Stop
Bota, Të Gjitha

Studimi: Moslarja e duhur e dhëmbëve rrit rrezikun e kancerit të mëlçisë me 75%

Që në moshë të vogël dëgjojmë prindërit tanë duke theksuar rëndësinë e larjes së dhëmbëve dy herë në ditë. Ky proces është jetik kur bëhet fjalë për mbajtjen e dhëmbëve tanë të pastër dhe të shëndetshëm për të parandaluar prishjen e dhëmbëve.

Sipas një studimi të kryer në Queen’s University Belfast, higjiena e dobët orale mund të rrisë ndjeshëm rrezikun e zhvillimit të kancerit të mëlçisë. Hulumtimi, i botuar në revistën United European Gastroenterology, zbuloi se ata që vuanin nga mishrat e dhëmbëve me dhimbje ose gjakderdhje, ulçera në gojë dhe dhëmbë të lirshëm kishin 75% më shumë gjasa të zhvillonin karcinomën hepatocelulare, forma më e zakonshme e kancerit primar të mëlçisë.

Studimi
Studiuesit ndoqën shëndetin oral të 469,000 njerëzve në Mbretërinë e Bashkuar dhe hetuan lidhjen midis shëndetit oral dhe rrezikut të disa kancereve gastrointestinale, duke përfshirë kancerin e mëlçisë, zorrës së trashë, rektalit dhe pankreasit.

Nga pjesëmarrësit, 4,069 zhvilluan kancer gastrointestinal gjatë një periudhe gjashtëvjeçare dhe në 13% të këtyre rasteve u identifikua shëndet i dobët oral.

Studiuesit theksuan se ata me shëndet të dobët oral ishin të rinj dhe gra që jetonin në zona të privuara.

Dr Haydée Jordão, nga qendra e shëndetit publik në Universitetin Queen’s Belfast dhe autori kryesor i studimit, shpjegoi: “Shëndeti i dobët oral është shoqëruar me rrezikun e disa sëmundjeve kronike, duke përfshirë sëmundjet e zemrës, goditjen në tru dhe diabetin. Megjithatë, nuk ka prova të mjaftueshme në lidhje me marrëdhënien midis shëndetit të dobët oral dhe llojeve specifike të kancereve gastrointestinale, gjë që synonte të shqyrtonte studimi ynë”.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *