Stop- Hiqen nga puna, fitojnë gjyqin e nuk marrin dot dëmshpërblimin. (10.05.2019) – Stop
KLIPET

Stop- Hiqen nga puna, fitojnë gjyqin e nuk marrin dot dëmshpërblimin. (10.05.2019)

Fenomeni i largimeve nga puna, si pasojë e rotacionit politik, i ka kushtuar shtetit shqiptar më shumë se 100 milionë, para që dalin nga xhepat e shqiptarëve.Rasti i rradhës denoncohet nga Bukurosh Mani. Ai ka qenë punonjës në Ministrinë e Mjedisit nga viti 2006 në vitin 2013. Pas kësaj kohe, nuk iu përsërit kontrata, ndaj iu drejtua gjykatës, ku mori vendimin e dëmshpërblimit me 15 paga, ose mbi 8 milionë lekë të vjetra, shumë të cilën nuk po e merr. Përmbaruesi Lek Dodaj shpjegon, se Ministria nuk e ka pranuar asnjëherë detyrimin, me pretendimin, se projekti ku punonte zotëria, ka përfunduar dhe dikasteri nuk ka asnjë detyrim. Bukuroshi është orientuar të rihapë një tjetër proces gjyqësor, për njohje detyrimi nga Ministria e Mjedisit.Një tjetër rast i largimit nga puna në mënyrë të padrejtë, është ai i Petref Hykës, ish-punonjës i parkut të autobusëve, i cili ka fituar gjyqin për 19 paga dëmshpërblim, plus sigurimet, po nuk arrin të marrë paratë.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *