Sateliti i parë malazez lëshohet në hapësirë, pamja nga 36.000 metra lartësi – Stop
Bota, Të Gjitha

Sateliti i parë malazez lëshohet në hapësirë, pamja nga 36.000 metra lartësi

Edhe pse kjo temë zakonisht rezervohet për vendet e zhvilluara me burime apo miliarderë si Elon Musk, tre të rinj nga Mali i Zi treguan se eksplorimi i hapësirës nuk duhet të jetë një “sport i kushtueshëm” dhe diçka e paarritshme.

Mjafton arsimi dhe në radhë të parë vullneti për të kontribuar në shkencë në vendin tuaj, gjë që rezultoi me hapjen e zyrës së parë për kërkime hapësinore në këtë vend dhe lëshimin e satelitit të parë malazez, CubaSat.

Pak ditë më parë u lëshua në hapësirë ​​një satelit testues CubeSat, i cili regjistroi foto të pabesueshme dhe mblodhi të dhëna hidrometeorologjike, pas së cilës u kthye me sukses në Tokë. Fotot e realizuara në hapësirë ​​janë një hyrje në projektin e radhës, lansimin e satelitit “Luça”, i cili do të jetë sfida më e madhe për zyrën e parë për kërkime hapësinore – Mali i Zi Space Research.

Nina Drakulić, inxhiniere e telekomunikacionit, Filip Jovićević, drejtor teknik dhe Nikola Perović, kryeinxhinier themeluan Montenegro Space Research në fillim të vitit 2022, duke bërë një hap të madh dhe duke hyrë në historinë e Malit të Zi. Kjo organizatë i tha Euroneës Serbisë se lëshimi i satelitit të parë ishte më se i suksesshëm dhe se projektet e mëdha janë ende në pritje të tyre.

Këto janë pamjet e regjistruara nga satelit në 36.000 metra mbi nivelin e detit.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *