Provim në Filipine nën masa të rrepta sigurie/ Bëhen virale metodat anti-kopje – Stop
Bota, Të Gjitha

Provim në Filipine nën masa të rrepta sigurie/ Bëhen virale metodat anti-kopje

Kapelet kundër kopjimit gjatë provimeve të fundit në një kolegj në Legazpi City të Filipineve janë bërë mjaft virale në rrjetet sociale. Kjo për faktin se kjo mënyra e zhvillimit të provimeve është e pazakontë dhe është shoqëruar me nota humori për ata që i kanë shpërndarë pamje të tilla.

Studentëve në këtë kolegj iu kërkua që të mbanin një mbulesë koke, në mënyrë që t’i pengonte ato që të shikonin fletat e provimit të studentëve të tjerë. Shumë u përgjigjën duke krijuar mbulesa kartoni, kutitë e vezëve dhe materiale të tjera të ricikluara.

 

 

Mary Joy Mandane-Ortiz, një profesoreshë e inxhinierisë mekanike në Kolegjin e Inxhinierisë Universitare Bicol, tha se ideja kishte qenë “me të vërtetë efektive”. Ai u zbatua për provimet e fundit afatmesme, të cilat u mbajtën nga qindra studentë në kolegj në javën e tretë të Tetorit.

Profesoresha Mandane-Ortiz tha se kërkesa e saj fillestare kishte qenë që studentët të bënin një dizajn “të thjeshtë” nga letra. Ajo u frymëzua nga një teknikë e përdorur në Tajlandë disa vite më parë. Ajo shtoi se studentët e saj dolën më mirë këtë vit, pasi ishin të motivuar nga kushtet e rrepta të provimit për të studiuar më shumë.

Ortiz shtoi se shumë prej studentëve i përfunduan testet e tyre më herët dhe askush nuk u kap duke kopjuar kësaj radhe./tvklan.al  

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *