Presim 3 mijë afganë/Rama:Edhe ne për Italinë ishim afganë para pak kohësh – Stop
Aktualitet, Të Gjitha

Presim 3 mijë afganë/Rama:Edhe ne për Italinë ishim afganë para pak kohësh

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama ka dhënë një intervistë për një media italaine, në lidhje me ardhjen e refugjatëve në Shqipëri.

Teksa ka theksuar qëndrimin e tij se mirëpritjen e njerzve në nevojë na i imponon historia, kreu i qeverisë thotë se Shqipëria do të mirëpresë rreth 2-3 mijë afganë.

“Historia jonë na e imponon këtë gjë”, ka thënë Rama. E kemi jetuar luftën dhe kujtesën e saj e kemi të freskët. Nëse Evropa është e dyzuar edhe për Afganistanin, është sepse s’e mbajnë mend historinë”, thotë Rama.

Më tej ai thekson: “Nuk i jap leksione askujt. Aq më pak Italisë, ndaj së cilës jam shumë i lidhur. Por, po them se pritja e refugjatëve është detyrim i yni. Unë mbaj mend Millosheviçin, mbaj mend luftën, refugjatët, vdekjen torturat. Ishim ne afganët dikur, për ju italianët”.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *