Papa Françesku: Edhe murgeshat dhe priftërinjtë e kanë zakon të shikojnë pornografi në internet – Stop
Bota, Të Gjitha

Papa Françesku: Edhe murgeshat dhe priftërinjtë e kanë zakon të shikojnë pornografi në internet

Papa Françesku ka paralajmëruar seminaristët për pornografinë.

“Është një ves që ndiqet nga kaq shumë njerëz, kaq shumë laikë. Gjithashtu ndiqet edhe nga priftërinj dhe murgesha. Nga atje hyn djalli.”

Në një takim me seminaristët që studiojnë në Romë, Papa nënvizoi më pas: “Nuk po flas vetëm për pornografi kriminale si ajo e abuzimit të fëmijëve. Ky është një degjenerim. Po flas për pornografi normale. Të dashur vëllezër dhe motra, kujdes nga kjo.”

Papa iu përgjigj një seminaristi i cili e pyeti Papën se si të sillej me botën dixhitale dhe mediat sociale.

“Unë mendoj se këto gjëra duhet të përdoren, sepse është një përparim shkencor, ato bëjnë një shërbim që të mund të përparojnë në jetë”, tha ai.

Më pas ai pranoi: “Nuk i përdor sepse kam ardhur vonë, e dini? Kur u shugurova peshkop, 30 vjet më parë, më dhanë një celular, i cili ishte si një këpucë, kaq i madh, apo jo? I thashë: “Jo, nuk mund ta përdor këtë.” Dhe në fund i thashë: “Do të telefonoj.” E thirra motrën, e përshëndeta, pastaj ia ktheva. Ia dola ta përdorja.”

Për seminaristët e rinj, Papa tha se në vend të kësaj telefonat celularë dhe të gjitha pajisjet dixhitale duhet të përdoren.

“Duhet t’i përdorësh vetëm për këtë, si ndihmë për të ecur përpara, për të komunikuar: Kjo është mirë “.

Më pas ai shtoi se duhet pasur kujdes, në mënyrë që mos humbasë shumë kohë. Por edhe të mos i përdorin si mjet për pornografi, shkruan Tg Com. 

“Ka një gjë tjetër që ju e dini mirë: pornografia dixhitale.”

“Zemra e pastër, ajo që Jezusi kërkon çdo ditë, nuk mund ta marrë këtë informacion pornografik. Që sot është në rendin e ditës. Dhe nëse mund ta fshini këtë nga celulari juaj, fshijeni atë ,” u tha Papa priftërinjve të ardhshëm.

“Kështu që nuk do të keni tundimin pranë. Dhe nëse nuk mund ta anuloni, mbrohu mirë që të mos hyni në këtë. Unë po ju them se është diçka që e dobëson shpirtin. Prej andej hyn djalli, dobëson zemrën priftërore”.

Dhe ai përfundoi: “Më falni nëse hyj në këto detaje për pornografinë, por ka një realitet, një realitet që prek priftërinjtë, seminaristët, murgeshat, shpirtrat e shenjtëruar. E kuptoni? Mirë. Kjo është e rëndësishme”.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *