Nobeli për Paqe në kohë lufte/ Zelensky në krye të listës! Kush do ta fitojë çmimin e lakmuar? – Stop
Bota, Të Gjitha

Nobeli për Paqe në kohë lufte/ Zelensky në krye të listës! Kush do ta fitojë çmimin e lakmuar?

Çmimi Nobel për Paqe do të jepet të premten në Norvegji, në kohën kur lufta më e madhe e Evropës në shtatë dekada po zhvillohet në kontinent.

Konflikti i vazhdueshëm i Rusisë në Ukrainë do të thotë se njoftimi i këtij viti për Nobelin për Paqe do të jetë ndër vendimet më të ndjekura dhe më të ndërlikuara, i marrë nga Komiteti Norvegjez i Nobelit në kohët e fundit, raporton CNN.

Dhënia e çmimit të paqes – një nga vlerësimet më të lakmuara të njerëzimit, shpesh shërben si një ofertë shprese në kohë të pasigurta. Por ekspertët në fushat e paqes dhe sigurisë paralajmërojnë se tabloja e zymtë gjeopolitike mund të ngatërrojë çmimin e vitit 2022.

“Ndonjëherë, është e vështirë të kuptosh se kush mund ta marrë çmimin, sepse ka kaq shumë kandidatë të mundshëm. Këtë vit, është e vështirë të kuptosh se kush mund ta marrë çmimin sepse ka kaq pak të mira që po ndodhin në botën e paqes dhe sigurisë”, ka thënë për CNN, Dan Smith, drejtor i Institutit Ndërkombëtar të Kërkimit të Paqes në Stokholm (SIPRI).

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, qëndron në krye të listës së baste-shkruesve për të fituar çmimin.

Alexey Navalny, kritiku i Kremlinit dhe lideri i opozitës, i cili u dënua me burgim për akuzat e mashtrimit nga një gjykatë në Moskë këtë vit, është në krye të parashikimeve të shumë ekspertëve.

Udhëheqësja e opozitës bjelloruse, Sviatlana Tsikhanouskaya, shihet gjithashtu si një pretendente e fortë. Disidentja u detyrua të mërgojë në Lituani pasi kandidoi kundër aleatit të Putinit, Aleksandër Lukashenko në zgjedhjet e gushtit të vitit 2020, të denoncuara nga bashkësia ndërkombëtare si as të lira dhe as të drejta.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *