Mjekja greke: Së shpejti pa maska, vera do të jetë ndryshe – Stop
Aktualitet, Të Gjitha

Mjekja greke: Së shpejti pa maska, vera do të jetë ndryshe

Është një nga masat paraprake më të rëndësishme kundër koronavirusit, por duket se  më shpejt nga sa e imagjinonim, maska nuk do të na duhet më. Numërimi i ditëve për përdorimin e detyrueshëm të një maske ka filluar, thonë ekspertët.

Siç deklaroi për kanalin grek ERT presidentja e mjekëve të spitalit Athinë-Pire, Matina Pagoni, “në mes të shtatorit ne do të heqim maskat”. (referuar Greqise)

Ajo shpjegoi se “kur të kryhet 90% e vaksinave, ne do t’i hedhim maskat” dhe vlerësoi se kjo do të ndodhë në mes të shtatorit, nëse programi i vaksinimit shkon normalisht dhe përqindja e qytetarëve të vaksinuar me dy doza është mjaft e madhe.

Deri atëherë, sidoqoftë, duhet të jemi shumë të kujdesshëm, nënvizoi znj. Pagoni dhe rekomandoi përdorimin e një maske edhe nga ata që janë vaksinuar kur shkojnë, për shembull, në një supermarket ose një spital.

“Arma jonë e parë për të ndaluar koronavirusin është vaksinimi.” Shpresoj të marrim sasitë e duhura dhe në fund të qershorit të krijojmë imunitetin përkatës”, vuri në dukje ajo.

Mjekja u shfaq optimiste për verën. “Vera do të jetë ndryshe. Ne do të shkojmë me pushime me disa masa paraprake”, tha ajo, ndërsa për hapjen e palestrave pohoi se ato mund të hapeshin brenda 10 ditësh.

Profesorja tha se udhëzimet e reja janë jashtëzakonisht optimiste për të ardhmen e njerëzve të vaksinuar, por vuri në dukje se sipas të dhënave që kemi sot, ne e dimë që nëse dikush plotësisht i vaksinuar infektohet me koronavirus, ka dukshëm më pak shanse për të transmetuar virusin te një person i pavaksinuar, por ky probabilitet nuk është zero.

Ajo shpjegoi se në këto raste duhet përdorur logjika: “Nëse gjenden dy të moshuar plotësisht të vaksinuar, madje edhe brenda, ata mund të qëndrojnë pa maska, me kusht që të mos kishin kontakte me rrezik të lartë në ditët e mëparshme”.

CDC: Fundi i maskës (gati) për të vaksinuarit

Kujtojmë që udhëzimet e reja për përdorimin e maskës janë lëshuar nga Qendrat Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC). Sipas tyre, qytetarët që janë vaksinuar plotësisht kundër Covid-19 nuk kanë më nevojë të mbajnë maskë jashtë, përveç nëse janë në një turmë.

Por ata që nuk janë vaksinuar gjithashtu mund të dalin pa maskë në disa raste.

“Sot, shpresoj se është një ditë kur mund të hedhim një hap tjetër drejt normalitetit. Vitin e kaluar, kemi kaluar shumë kohë duke u thënë amerikanëve atë që nuk mund të bënin.” Tani, unë do t’ju tregoj disa nga gjërat që mund të bëni nëse jeni plotësisht i vaksinuar, “tha Drejtori i CDC Rochelle Ëallinski, duke hapur konferencën e pritur për shtyp mbi udhëzimet e reja.

“Nëse jeni plotësisht të vaksinuar dhe dëshironi të merrni pjesë në një takim të vogël me njerëz të vaksinuar dhe të pavaksinuar të dhënat shkencore tregojnë se ju mund ta bëni atë në mënyrë të sigurt, pa maskë. Sidoqoftë, ne vazhdojmë t’ju rekomandojmë që të vendosni një maskë gjatë aktiviteteve dhe në vende të mbushura me njerëz, të tilla si stadiumet apo koncertet”, nënvizoi ai.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *