Mbyllen aeroportet në Spanjë, raketa kineze mund të bjerë në mënyrë të pakontrolluar – Stop
Bota, Të Gjitha

Mbyllen aeroportet në Spanjë, raketa kineze mund të bjerë në mënyrë të pakontrolluar

Spanja ka mbyllur hapësirën ajrore mbi rajonin verilindor të Katalonjës dhe tre rajone të tjera të premten, ndërsa mbetjet e një rakete kineze pritej të kalonin në këtë zonë, thanë  autoritetet vendase.

“Për shkak të rrezikut që lidhet me kalimin e objektit hapësinor CZ-5B përmes hapësirës ajrore spanjolle, fluturimet janë kufizuar totalisht nga ora 09:38 deri në 10:18 në Katalonjë dhe komunitete të tjera”, tha shërbimi në llogarinë e tij në Twitter.

Long March 5B (CZ-5B), raketa më e fuqishme e Kinës, shpërtheu në 31 tetor nga Kina jugore për të ofruar modulin e fundit të stacionit hapësinor kinez që po ndërtohet aktualisht.

Ndërsa graviteti e tërheq raketën përsëri në Tokë, pjesa më e madhe e saj pritet të rikthehet.

Shërbimi i Mbikëqyrjes dhe Gjurmimit të Hapësirës i Bashkimit Evropian tha se mbeturinat me shumë gjasa do të rihynin në atmosferën e Tokës në mes të Atlantikut dhe do të zbarkonin në det, por gjithashtu paralajmëroi se Spanja veriore dhe Portugalia dhe Italia jugore ishin gjithashtu brenda trajektores së mundshme të raketës.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *