I kërrusur, duar të deformuara, qafë e gjerë, ja si do të duket njeriu i vitit 3000 nga varësia ndaj teknologjisë – Stop
Bota, Të Gjitha

I kërrusur, duar të deformuara, qafë e gjerë, ja si do të duket njeriu i vitit 3000 nga varësia ndaj teknologjisë

Për shumë njerëz, një moment pa telefonin ose laptopin tuaj mund të duket si një jetë.

Por një model i tmerrshëm mund t’ju inkurajojë të kaloni më pak kohë me pajisjet tuaja.

Studiuesit kanë krijuar një model grotesk të quajtur ‘Mindy’, për të cilin ata thonë se ofron një paraqitje të shkurtër se si mund të duken njerëzit në më pak se 800 vjet si rezultat i varësisë sonë në teknologji.

Me një shpinë të përkulur, qafë të gjerë, dora si kthetra dhe madje edhe një grup të dytë qepallash, Mindy ‘mund të jetë njeriu i viteve 3000 e më tej’.

Mindy u krijua nga Toll Free Forwarding si një mënyrë për të vizualizuar se si teknologjia ndikon në trupat tanë.

Ne kemi marrë kërkime shkencore dhe opinione ekspertësh mbi këtë temë, përpara se të punonim me një projektues 3D për të krijuar një njeri të ardhshëm, trupi i të cilit ka ndryshuar fizikisht për shkak të përdorimit të vazhdueshëm të telefonave inteligjentë, laptopëve dhe teknologjive të tjera”, shpjegoi ai.

Vite të tëra shikimi nga poshtë në telefonat inteligjentë tanë ose lart në ekranet e kompjuterit do të rezultojë në qëndrim të përkulur.

Ndërkohë duart tona do të formohen përgjithmonë në formën e kthetrave pasi mbërthejnë vazhdimisht smartfonët.

Duke folur për Toll Free Forwarding, Dr Nikola Djordjevic nga Med Alert Help shpjegoi: “Mënyra se si i mbajmë telefonat tanë mund të shkaktojë tendosje në pika të caktuara kontakti, duke shkaktuar “kthetra “, e cila njihet si sindroma e tunelit kubital.”

Ashtu si “kthetra”, njerëzit mund të përjetojnë “bërrylin e telefonit inteligjent”, një kënd i përhershëm 90 gradë i shkaktuar nga pozicionimi tipik i krahut kur mbajnë një pajisje.

“Mbajtja e bërrylit të përkulur për një kohë të gjatë, më së shpeshti, duke mbajtur telefonin tuaj, mund të zgjasë nervin pas bërrylit dhe të ushtrojë presion mbi të”, shtoi Dr Gjordjevic.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *