Hakohet televizioni shtetëror i Iranit/ Në ekran shfaqet imazhi i liderit suprem në flakë – Stop
Bota, Të Gjitha

Hakohet televizioni shtetëror i Iranit/ Në ekran shfaqet imazhi i liderit suprem në flakë

Transmetuesi shtetëror i Iranit u hakerua në transmetim të shtunën, me një buletin lajmesh të ndërprerë nga një protestë kundër udhëheqësit të vendit. Një maskë u shfaq në ekran, e ndjekur nga një imazh i liderit suprem Ali Khamenei në flakë. Grupi e quajti veten “Adalat Ali”, ose Drejtësia e Aliut.

Kjo vjen pasi të paktën tre persona u qëlluan për vdekje kur protestuesit u përleshën me forcat e sigurisë në trazirat për vdekjen e Mahsa Amini. Ajo u arrestua në Teheran nga Policia e Moralit pasi dyshohet se nuk i mbuloi flokët siç duhet me hixhab. Kurdja iraniane 22-vjeçare vdiq në paraburgim më 16 shtator, tre ditë pas arrestimit të saj. Vdekja e saj ka shkaktuar një valë të paprecedentë protestash në të gjithë vendin.

Buletini i lajmeve televizive të së shtunës u ndërpre rreth orës 18:00 me kohën lokale me imazhe që përfshinin liderin suprem të Iranit me një objektiv në kokë, foto të të ndjerës Amini dhe tre grave të tjera të vrarë në protestat e fundit. Një nga titrat shkruante “bashkohuni me ne dhe ngrihuni”, ndërsa një tjetër thoshte “gjaku i të rinjve tanë po ju pikon nga putrat”. Ndërprerja ka zgjatur vetëm disa sekonda para se të ndërpritet.

Shfaqje të tilla rebelimi kundër Ayatollah Ali Khamenei janë historikisht të rralla dhe ai zotëron pothuajse pushtet të plotë brenda Iranit. Por pas vdekjes së Aminit, ka pasur disa kundërshtime të hapura.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *