EMRAT/ Sekuestrohen pasuri me vlerë 8 mln € në Himarë, 24 urdhër-arreste – Stop
Aktualitet, Lajme, Të Gjitha

EMRAT/ Sekuestrohen pasuri me vlerë 8 mln € në Himarë, 24 urdhër-arreste

Prokuroria e Vlorës ka sekuestruar pasuri me vlerë 8 mln euro në Himarë, Dhërmi dhe Gjilekë.

24 masa sigurimi për “Shpërdorim detyre” dhe “Falsifikim të vulave, stampave dhe formularëve” janë ekzekutuar pas vendimi të gjykatës së Vlorës.

“Gjatë veprimeve hetimore të kryera në funksion të këtij procedimi penal, Prokuroria pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Vlorë ka marrë të dhëna se prej punonjësve të Drejtorisë së Administrimit dhe Mbrojtjes së Tokës, në bashkëpunim me persona të tjerë, gjatë vitit 2020 e në vijim janë nxjerrë nga arkivat e kadastrës së Këshillit të Qarkut Vlorë dokumente origjinale si Akte të Marrjes së Tokës në Pronësi, Akte të Marrjes së Tokës në Përdorim, Formularë nr.6 etj, dokumente të cila janë riprodhuar duke hequr origjinalet e ndara sipas ligjit.7501 “Për ndarjen e tokave bujqësore” duke i zëvendësuar ato me dokumente të riprodhuara dhe të falsifikuara, duke shtuar në to sipërfaqe fiktive të tokës në bregdet”, thuhet në njoftimin e prokurorisë.

Prej një viti SPAK ka kryer verifikime të shpeshta në kadastrën e Vlorës, ku në fokus kanë qenë pikërisht dosjet e pronave ne bregdet.

Intensifikimi i verifikimeve nga SPAK nisi një vit më parë, kur në tetor 2021 u grabit zyra e mbrojtjes dhe administrimit të pronave në qarkun e Vlorës. Si pasojë e hetimeve asokohe u arrestua drejtori i kësaj zyre, Bardhyl Gjika, specialisti i zyrës, Kreshnik Mino dhe pak ditë me vonë ish-kreu i Kadastrës Klodian Troci.

Lidhur me këtë çështje policia e Vlorës ka ekzekutohen 24 masa sigurie: 6 masa sigurie “arrest në burg”, 8 masa sigurie “arrest në shtëpi”, 8 masa sigurie “Detyrim paraqitjeje” dhe shpalljen në kërkim 2 shtetas, për veprimtari kriminale në fushën e falsifikimit të dokumenteve

Masat e sigurisë

Arrest në burg: Arqilea Veizi, Spiro Dhima, Serxhio Joshi, Denis Kokaveshi, Vasillo Mëhilli, Artur Duni.

Arrest shtëpi Andres Gjezo, Ilia Ruçi , Spiro Leka, Dhimitri Leka, Niko Leka, Anesti Dhimojani, Angjelo Gjoka, Jani Marko, Antigoni Andruco.

Detyrim paraqitje: Pavllo Xani, Epami Nonda Beleri, Sofia Beli, Arenusha Leka, Jani Zbogo, Mihallaq Ruci, Gjyzele Alibeaj.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *