“Durrës Yacht & Marina”, Balluku: Projekti më i madh ekonomik i vendit! Durrësi do të bëhet me dy porte – Stop
Aktualitet, Lajme, Të Gjitha

“Durrës Yacht & Marina”, Balluku: Projekti më i madh ekonomik i vendit! Durrësi do të bëhet me dy porte

Zv.kryeministrja, njëherësh ministre e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku tha se Durrësi tashmë do të bëhet me dy porte ndërsa foli pak para nënshkrimit të marrëveshjes për zhvillimin e projektit “Durrës Yacht & Marina”. Balluku shtoi se ky është projekti më i madh ekonomik në Republikën e Shqipërisë.

Në fjalën e saj ajo theksoi se njëri do të jetë porti turistik dhe tjetri do të jetë tregtar. Balluku nënvizoi se ky port do të shtrihet në hapësirën 450 hektarë ndërsa shtoi se do të ketë lidhje me portin e thatë të Prishtinës e të Strugës.

“Shteti ka të gjitha benefitet e një aksioneri në të ardhura dhe në fitim. Porti i Durrësit do të kthehet në një zonë rekreative dhe qytetarët do të kenë akses në vijën bregdetare që deri më sot ka qenë në funksion të mallrave. Do të bëjmë një reformë shumë të thellë përsa i përket këtij autoriteti. Durrësi tashmë do të bëhet me dy porte, porti turistik i marinës e jahteve dhe nga ana tjetër porti tregtar i “Porto Romanos”.

Kemi pasur mbi 40 aplikime nga kompani ndërkombëtare që do të marrin pjesë në tryezën e 1 shkurtit. Duket se ka një interes të lartë për këtë port. Ky do të jetë një port i lidhur me portin në Prishtinë e në Strugë. Kemi nënshkruar marrëveshjes. Do të jetë një port që do të shtrihet në 450 hektarë krahasuar më atë aktual. Është një port që do të jetë i aksesueshëm. Porti do të jetë me thellësi 16 metra”- tha Balluku.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *