Disney prezanton heroinën e parë mbipeshë, që të gjithë fëmijët të ndihen mirë me veten e tyre – Stop
Bota, Të Gjitha

Disney prezanton heroinën e parë mbipeshë, që të gjithë fëmijët të ndihen mirë me veten e tyre

Bota është një vend i pasur, i larmishëm dhe secili është i bukur në mënyrën e vet. Edhe për të inkurajuar dallimet dhe për të promovuar dashurinë për veten dhe pranimin, Disney sapo ka publikuar filmin e tij të parë emocionues dhe fuqizues të shkurtër, “Reflect”, me një heroinë të madhe.

Bianca, e cila është një balerin e re që merret me Body Dysmorphia, portretizohet duke kërcyer në errësirë ​​përpara pasqyrave të cilat fillojnë ta mërzisin atë, për të pasqyruar vështirësitë e saj për imazhin e trupit dhe vetëvlerësimin e saj të ulët.

Animacioni më pas tregon vajzën e vogël duke shkatërruar ato pasqyra duke kërcyer gjithsesi dhe duke shpërthyer nëpër to në një dush drite. Në thelb, vajza e vogël me masë ‘plus-size’ lufton me reflektimin e saj, duke kapërcyer dyshimin dhe frikën duke kanalizuar forcën e saj të brendshme për të zhvilluar vetëbesimin.

Filmi i shkurtër triumfues, i drejtuar nga Hillary Bradfield, një artiste e Disney, është pjesë e një serialin eksperimental të nisur nga Walt Disney Animation Studios që merret me imazhin e trupit dhe çështjet e vetëvlerësimit.

Çfarë është çrregullimi i dismorfisë së trupit

Dismorfia e trupit (BDD) është një gjendje e shëndetit mendor ku një person shqetësohet në mënyrë obsesive për të metat në pamjen e tij fizike, të cilat shpesh nuk janë të dukshme për njerëzit e tjerë. I sëmuri zhvillon sjellje dhe rutina kompulsive, si përdorimi i tepërt i pasqyrave ose shmangia e plotë e tyre. Njerëzit me këtë gjendje gjithashtu mund të izolohen për të shmangur situatat ku pamja e tyre mund t’u shkaktojë ankth ose siklet. Gjendja është më e zakonshme tek adoleshentët dhe të rinjtë.

Përpjekjet e mëparshme të Disney për t’i bërë fëmijët të ndihen mirë me veten e tyre

Në fakt, Disney ka bërë një përpjekje për të përmirësuar diversitetin e personazheve të saj vitet e fundit. Kryesuesi i filmit të vitit 2021, Encant , i cili tregon historinë e një familjeje me fuqi magjike, në fakt u frymëzua nga një letër dërguar kompanisë nga një 9-vjeçare, e cila dëshironte për një personazh që mbante syze njësoj si ajo.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *