Dialogu Kosovë-Serbi, Vuçiç: Kurti rrezikon paqen, i papërgjegjshëm

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, ka raportuar në parlament për dialogun me Kosovën. Vuçiç tha se nuk është koha për pritshmëri të larta nga negociatat, ndërsa u shpreh kundër një konflikti të ngrirë mes Prishtinës dhe Beogradit.

Presidenti i Serbisë nënvizoi se diçka e tillë dëmton serbët që jetojnë në Kosovë. Presidenti serb shtoi se në takimin e fundit në Bruksel, pa në anën tjetër të tryezës “njerëz të papërgjegjshëm, që mund të rrezikojnë paqen dhe stabilitetin në rajon”.

Gjithashtu theksoi se qeveria e Albin Kurtit nuk është e interesuar të zbatojë marrëveshjet e nënshkruara nga paraardhësit e tij. Ndër të tjera nënvizoi se nuk e di saktësisht çfarë kompromisi mund të arrihet mes palëve, por tha se duhet punuar sëbashku për ta arritur atë.

Të Fundit