Biden fal të gjithë të dënuarit për posedim të marijuanës – Stop
Bota, Të Gjitha

Biden fal të gjithë të dënuarit për posedim të marijuanës

Presidenti i SHBA Joe Biden ndërmori sot veprime ekzekutive për të ndryshuar politikën e SHBA-së për marijuanën dhe fali të gjithë ata që më parë ishin dënuar për dënime federale për posedim të thjeshtë të marijuanës.

Biden urdhëroi guvernatorët e shteteve federale që të lirojnë nga burgu të gjithë ata që janë dënuar për posedim marijuane.

Ai kërkoi ndryshimin e klasifikimit të marijuanës në ligjin federal, ku aktualisht klasifikohet së bashku me LSD-në dhe heroinën, por kërkoi që të mbeten kufizimet në transport, shitje dhe ndalim për të miturit.

“Mijëra njerëz që ishin dënuar më parë për posedim të marijuanës dhe që mund të kenë qenë të papunë, pa strehim apo mundësi arsimimi, tani do të çlirohen nga pasojat negative”, tha Biden, raportohet nga Reuters.

Ky ishte një nga premtimet e Bidenit gjatë fushatës zgjedhore dhe një lëshim për anëtarët e majtë të bazës së tij përpara zgjedhjeve të nëntorit, në të cilat demokratët do të mbrojnë pushtetin e tyre në Dhomën e Përfaqësuesve dhe Senat.

Biden tha se kishte urdhëruar Prokuroren e Përgjithshme Merrick Garland që të lejonte administratën t’u dërgonte certifikatat e faljes të gjithë atyre që prekeshin nga ky vendim.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *