UT merr vendimin: Provimet e semestrit të parë, online – Stop
Aktualitet, Të Gjitha

UT merr vendimin: Provimet e semestrit të parë, online

Rektorati i Universitetit të Tiranës ka marrë vendimin që provimet e semestrit të parë të zhvillohen online. Megjithatë në shkresën e firmosur nga rektori Artan Hoxha, thuhet se për ato provime që nuk mund të zhvillohen online për shkak të specifikës së lëndës, me kërkesë së titullarit të lëndës dhe me miratim paraprak të përgjegjësit të njësisë bazë do të zhvillohen në auditor. Megjithatë kjo do të ndodhë vetëm pas marrjes së miratimit përfundimtar nga Komiteti Teknik i Ekspertëve.

Në rast se Komiteti nuk miraton kërkesat e zhvillimit të promilëve në auditor, titullarët e lëndëve duhet ë shohin mundësi alternative të përmbylljes së provimeve këtë semestër.

“Në pamundësi të realizimit të këtyre provimeve brenda këtij semestri si dhe për ata studentë që kanë pamundësi të pjesëmarrjes në këtë semestër do të përcaktohet një periudhë e mëvonshme e zhvillimit të tyre brenda muajit Qershor”, thuhet në shkresën e rektoratit.

Ndërkohë ditën e sotme, kryetarja e Komitetit Teknik të Ekspertëve, Mira Rakacolli, tha se po diskutohet me Ministrinë e Arsimit për të kthyer studentët në auditorë për sezonin e provimeve. Ajo u shpreh se brenda kësaj jave do të dilet me një vendim./tvklan.al

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *