Transferimi i 70 hipopotamëve të Escobar, i kushton Kolumbisë 3.5 mln dollarë – Stop
Bota, Të Gjitha

Transferimi i 70 hipopotamëve të Escobar, i kushton Kolumbisë 3.5 mln dollarë

Kolumbia ka thënë se kostoja e transferimit të 70 hipopotamëve që i përkisnin zotit të vdekur të drogës Pablo Escobar në vendet e shenjta jashtë shtetit do të jetë 3.5 milionë dollarë.

Baroni i kokainës solli një numër të vogël të kafshëve nga Afrika në Kolumbi në fund të viteve 1980.

Por pas vdekjes së tij në 1993, kafshët u lanë të bredhin lirshëm në një zonë të nxehtë, moçalore të departamentit të Antioquia, ku autoritetet mjedisore kanë qenë të pafuqishme për të frenuar numrin e tyre.

Autoritetet thanë se planifikojnë të kapin dhe të zhvendosin gati gjysmën e hipopotamëve në muajt e ardhshëm, me 10 të destinuar për në Sanctuary Ostok në Meksikën veriore dhe 60 të destinuar për një strukturë ende të paidentifikuar në Indi.

I gjithë operacioni duhet të kushtojë rreth 3.5 milion dollarë,” tha Ernesto Zazueta, pronari i Sanctuary Ostok.

Që kur hipopotamët u arratisën pas vdekjes së Escobar-it, qeveria ka dështuar në mënyrë të përsëritur të zbusë popullsinë në lulëzim që e kanë bërë pellgun e lumit Magdalena shtëpinë e tyre.

Nga katër hipopotamët origjinalë që u arratisën nga prona e vendit të Escobar-it ekzistojnë rreth 130 sot, popullsia më e madhe jashtë Afrikës.

Pa grabitqarë natyrorë për t’i mbajtur ata nën kontroll, popullsia e tyre do të vazhdojë të rritet në mënyrë eksponenciale. Një studim vlerësoi se deri në vitin 2034 hipopotamët do të jenë 1400.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *