STOP – EMISIONI 128 (SEZONI 4) 26 shkurt 2019 Rusja mashtruese, menaxhere e agjensise imobiliare, shet prona ne Shqiperi! – Stop
STOP

STOP – EMISIONI 128 (SEZONI 4) 26 shkurt 2019 Rusja mashtruese, menaxhere e agjensise imobiliare, shet prona ne Shqiperi!

Në redaksinë e emisionit “Stop” kanë mbërritur disa denoncime për mashtrime nga ana e shtetases ruse, Svetlana Hakala. Kjo e fundit vetëdeklarohet administratore e agjensisë imobiliare Albanian Dom dhe u shet shtetasve të huaj apartamente pranë bregdetit shqiptar,duke i mashtruar me dokumenta në sipërfaqje e duke bërë shitje pa përkthim të kontratës e pa fatura tatimore, pasi sipas saj “kështu veprohet në Shqipëri”. Svetlana Hakala ka lindur në Shën Petërsburg dha ka 5 mbiemra.Pasi i mashtron klientët, ajo edhe i kërcënon kur tërhiqen. Bashkë me të punon edhe menaxhëri i saj Ylli Bushi.Bashkë ata shmangin detyrimet tatimore, duke punuar me NIPT-in e një kompanie tjetër.

Seance parlamentare dhe proteste “last minute”!

Paraditen e sotme Kuvendi njoftoi mbajtjen e seancës plenare, që nuk u mbajt të enjten e kaluar, për shkak të protestës.Por në orën 17.00 edhe Partia Demokratike njoftoi mbajtjen e protestës, për të moslejuar punime normale të parlamentit.

Drejtoresha e kurrikulave Byzyka, cdo dite ne shkolle!

Pak ditë më parë emisioni “Stop” transmetoi rastin e shkollës së mesme jopublike “Skënderbej”, që vijonte aktivitetin e lëshonte diploma, edhe pse i ishte hequr licensa nga Ministria e Arsimit.Për këtë rast iku nga detyra drejtoresha e DAR Tiranë, Arjola Byzyka. Por “Stop” ka mësuar, se kjo e fundit, krahas detyrës si drejtoreshë e DAR, ndiqte edhe shkollën e lartë në fakultetin e drejtësisë.Në një shkresë zyrtare, fakulteti na provoi, se zonja Byzyka ndjek me kohë të plotë këtë shkollë, në vitin e parë dhe ka gjithsej 3 mungesa.Drejtori i komanduar i DAR, Redian Dengeri,thotë, se shefja e kurrikulës, Arjola Byzyka është cdo ditë në punë me kohë të plotë.Sipas juristit Clirim Gjata, në këtë rast, kemi të bëjmë me shkelje të rëndë administrative, që duhet hetuar.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *