Solidariteti/ Stop e Fundjave ndryshe mundesojne nje nderhyrje dhe nje shtepi-Stop-18 Qershor 2021 – Stop
HUMANIZEM, Të Gjitha

Solidariteti/ Stop e Fundjave ndryshe mundesojne nje nderhyrje dhe nje shtepi-Stop-18 Qershor 2021

Prej lindjes, shëndeti i Albion Hyka, 3 vjecarit nga Elbasani, ka qenë në rrezik. Prej një anomalie, kockat në njërën dorë e këmbë nuk janë zhvilluar, duke mos qenë funksionale. Ai kishte nevojë urgjente për një ndërhyrje jashtë vendit, që kushton 20.000 euro. Familja e kishte të pamundur të siguronte këtë shumë, pasi mbahen vetëm me punën e kryefamiljarit. Emisioni “Stop” dhe “Fundjavë ndryshe” mundësuar dërgimin e Albionit të vogël për një ndërhyrje të specializuar në Turqi, ku duke se dhe operacioni ka dalë me sukses.Më pas ndalemi në familjen Mustafa në Vorë.Vec varfërisë, kjo familje përballet me një problem edhe më të madh. 3 nga fëmijët e familjes janë prekur nga sëmundja e epilepsisë që në moshë të vogël dhe janë në karrige mne rrota. Kryefamiljari, Sherifi, është paralizuar si pasojë e Parkinsonit. Feridja, nëna e tyre është me shëndet të keq, si pasojë e problemeve në zemër. Kujdestarë janë Flamuri, i vëllai dhe bashëkshortja e tij, të cilët mes shumë vështirësive kujdesen për 4 invalidët, Feriden, ndërsa i duhet të rrisin edhe fëmijët. Shtëpia ku jetonte familja ishte shumë e vjetër dhe tërmeti i shtatorit ia shkatërroi totalisht. “Stop” dhe “Fundjavë Ndryshe” në një kohë rekord siguroi një banesë në Vorë për familjen Mustafa dhe një mjet transporti të posaçëm për kushtet e tyre.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *