Shkarkohen punonjesit e burgut te Recit/ 5 vjet burg infermieres zhvatese-Stop-6 Tetor 2021

Pak minuta pas transmetimit të rastit korruptiv në burgun e Recit, ku dy punonjësit Arnaldo Hoxha dhe Mario Laloshi merrnin para nga të afërm të të burgosurve, për t’i lidhur në tefefon me familjarët dhe për t’i hartuar raport-vlerësime pozitive, ka reaguar ministria e drejtësisë. Ministri Ulsi Manja firmosi urdhrin për pezullimin e dy punonjësve dhe hetimin administrativ për rastin.
Gjykata e Tiranës dënoi me 5 vjet burg Ronida Hysin, infermieren 30 vjecare, e akuzuar për vjedhjen e parave të një pacienti, që ndërroi jetë me covid 19 në spitalin infektiv. Infermierja u arrestua në janar 2021, pas publikimit në Stop të investigimit të rastit, që nisi me denoncimin e djalit të të ndjerit 58 vjecar.Gjatë hetimit u provua, se 30 vjecarja kishte tërhequr rreth 60 mijë lekë të reja në bankomatë të ndryshëm në Tiranë e Durrës, përmes kartës së pacientit.

Të Fundit