“Shëndetësia në gjendje kome”, Basha: Si do të frenojmë largimin e mjekëve nga Shqipëria – Stop
Lajme, Të Gjitha

“Shëndetësia në gjendje kome”, Basha: Si do të frenojmë largimin e mjekëve nga Shqipëria

Gjatë bashkëbisedimit me kryetarin e Partisë Demokratike, Lulzim Basha për programin e shëndetësisë, mjekët, pjesa më e madhe e tyre shefa shërbimesh në QSUT, dhanë vlerësimet e tyre mbi këtë plan.

Madje ata bënë dhe sugjerimet e tyre në lidhje me atë se si duhet të veprojë qeveria e ardhshme me shëndetësinë.

“Mund t’ju them qё, ne e diskutuam me kolegёt qё nё mёngjes programin nё tёrёsi qё po pikat kryesore qё i paraqitet ju dje nё televizor dhe nё pёrgjithёsi ka njё jehonё tё mirё me njё fjalё kёshtu sigurisht pastaj detajet do parё ajo e madhja, por duke qёnё mos ju marr kohё, shtoj dhe katёr pika ose katёr pika qё do mё dukeshin shumё tё rёndёsishme pёr t’u pёrfshirё nё programin, tё detajohen akoma mё shumё. E para njё herё siç e pёrmendёt juve para se tё vinin kamerat ishte ajo e stabilizimit. E para njё herё tё zhbёhet ky tmerr qё ёshtё bёrё dua tё them për spitalet sepse nuk e di pёr ambulancat ku drejtojnё koordinatorё, administrator dreqin e tё bёrit qё nuk merren vesh qё s’kanё lidhje me mjekёsinё dhe spiunë biles qё vijnё nёpёr… kёshtu qё t’i jepet mjekut qё kjo ёshtё pa lekë, t’i jepet mjekut vendi qё i takon dhe jo 100% por dhe pёr decentralizimin. Tani dhe njё gjё pёr mё kot sё koti duhet tё vesh nё drejtori e ministri qё t’i hiqet dorё nga kjo shpikja monstruoze qё tё bёhet infermiere pёr Shqipёrinё. Tani pёr tё marrё drejtori po tё themi i Beratit njё infermiere se i kanё ikur tre nё Gjermani le tё presë qё t’i bёjё ministria, kjo ёshtё skandal i vërtetë, kjo them tё bёhet shumё thjesht dhe s’ka nevojё pёr lekё. Tani kam dhe tre propozime qё janё mё pak lekë. E para punёs njё herё në kundёrshtim me kёtё Check-Up idiot qё ёshtё bërë, qё se bёn as Danimarka, ne kemi nevojё për një Check-Up tjetёr lloji qё ёshtё depistimi i fёmijёve tё porsalindur. E dyta, në përgjithësi qeveritë dhe në mënyrë të veçantë këto që janë me fjalë kanë një mediokritet, një çudi e madhe, nuk kanë as veshtë të dëgjojnë kujtojmë ato të Fatos Lubonjës sikur e kanë origjinën nga krokodili vetëm llapën të madhe veshin të vogël edhe kam bërë disa kontakte për hir të vërtetës me drejtuesit me dashamirësit se ne jemi profesionistë edhe bërja e punëve të mira është mirë për të sëmurët, tani ble skaner, ble rezonancë edhe pune e madhe, ka nevojë për qeveria për të blerë skaner apo për të rregulluar një qendër shëndetësore ku di unë në Burgajet, edhe ai drejtori jepi nja dy lekë edhe e bën vetë ai”, – u shpreh Prof. Paskal Cullufe.

“Karta e shëndetit është një histori e vjetër. Karta e shëndetit ka filluar në 2006 për herë të parë, në 2008 ka qenë marrë vendimi i qeverisë së asaj kohe që në një numër me kartën e identitetit të kishim kartën e identitetit, të kishim kartën shëndetësore pra numrin shëndetësor dhe kodin fiskal. Shëndetësia nuk u bë. Për mendimin tim nuk u bë për arsye korruptive. E kam ruajtur këtë pikëpamje prej 10 vitesh. Nuk u bë shëndetësia. U bë kodi fiskal, u bë karta e identitetit, aktualisht të gjithë futemi në e-Albania me kodin tonë dhe dalin taksat tona. Po shëndetësia? Pse nuk u bë shëndetësia? Karta e shëndetit është e domosdoshme, është lehtësisht e bëshme, është e vërtetë që paraja duhet të ndjekë pacientin jo pacienti paranë. Por asgjë nuk mund të bëhet në qoftë se doktori kthehet në top leshi që kur e shikojmë rrugës i fut një shkelm dhe asgjë nuk bëhet në qoftë se pacienti shikohet si klient. Për të ardhur te koncepti i spitalit ndërmarrje. Nuk ka spital ndërmarrje. As fakultet ndërmarrje nuk mund të ketë. Pse? Sepse arsimi dhe shëndetësia janë të mira publike dhe kemi për detyrë dhe është në kushtetutën tonë, kemi për detyrë që të sigurojmë për shëndetësinë dhe arsimin dhe ata që nuk kanë para ti shkollojmë, dhe ata që s’kanë para ti trajtojmë. Nuk mund të ketë trajtime preferenciale, ky është i deputetit, ky është i kryetarit, ky është i atij që ka para, ky të shkojë në Turqi, ky të shkojë. Pra do vullnet politik kjo punë. Nuk mund të bëhet më duke, pra është shumë i rëndësishëm vullneti politik”, – tha Arben Ivanaj, shef i Shërbimit të Hematologjisë.

Pasi dëgjoi shqetësimet e ekspertëve më të mirë të shëndetësisë në vend, Basha tha se angazhimet e tij nuk janë premtime, por masa konkrete që synojnë të vendosin stabilitetin në sistemin shëndetësor dhe të frenojnë hemorragjinë e mjekëve dhe infermierëve shqiptarë.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *