Rasti i parë në botë/ Lindi me tetë embrione në stomak, mjekët mendonin se ishte tumor – Stop
Bota, Të Gjitha

Rasti i parë në botë/ Lindi me tetë embrione në stomak, mjekët mendonin se ishte tumor

Një vajzë në Indi lindi me tetë embrione në stomak, thanë mjekët. Vajza e vogël ka lindur më 10 tetor në një spital privat në distriktin Ramgarh, në shtetin Jharkhand, Indi. Megjithatë, sapo u kthyen në shtëpi, prindërit e kuptuan se foshnja kishte një stomak të fryrë anormalisht, kështu që vendosën ta kthenin në spital. Shqetësimi për mamin dhe babin ishte se vogëlushja mund të kishte tumor.

Zbulimi:Ajo lindi me tetë embrione në stomak

Mjekët e transferuan vajzën në Spitalin dhe Qendrën Kërkimore të Fëmijëve Rani në qytetin Ranchi pas një skanimi CT që konfirmoi dyshimin se ajo kishte një tumor.
Por nuk ishte kështu, në realitet fëmija kishte fetus-in-fetu (FIF). Është një gjendje e rrallë në të cilën një ose më shumë fetuse vertebrore të keqformuara janë të mbyllura brenda trupit të vëllait ose motrës. Tetë embrione të pazhvilluara u gjetën në stomakun e vajzës. Besohet se është numri më i lartë i gjetur ndonjëherë tek një i porsalindur.

Operacioni
Dr. Mohammed Imran konfirmoi se operacioni u përfundua me sukses në rreth një orë e gjysmë. Vajza aktualisht është duke u rikuperuar dhe mësohet se është në gjendje të mirë.

Raste të tilla konsiderohen jashtëzakonisht të rralla dhe ndodhin vetëm në më pak se një në 1 milion lindje. Janë regjistruar vetëm 200 raste të defektit jashtëzakonisht të rrallë, raporton Daily Mail. Sipas mediave lokale, rastet e mëparshme kanë parë vetëm dy ose tre embrione të hequra nga i porsalinduri dhe asnjëherë tetë. Fetusi në fetus shkaktohet nga ndarja jo e plotë e binjakëve, e cila nuk arrin të rritet dhe në vend të kësaj bëhet pjesë e brendshme e binjakëve të shëndetshëm.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *