Rama: Pa Kinën, Rusinë dhe Turqinë nuk do ia kishim dalë me pandeminë – Stop
Aktualitet, Lajme, Të Gjitha

Rama: Pa Kinën, Rusinë dhe Turqinë nuk do ia kishim dalë me pandeminë

Me ftesë të presidentit francez, Emmanuel Macron, kryeministri Edi Rama, ka marrë pjesë në Forumin e Paqes në Paris. Kreu i qeverisë theksoi se Ballkani Perëndimor është i bashkuar dhe se rruga e tij e vetme është BE.

Por gjithashtu, Rama u kujtoi vendeve të BE se gjatë pandemisë Ballkanit Perëndimor i erdhi në ndihmë Kina, Turqia dhe Rusia.

Gjithashtu Rama theksoi se deri tani Ballkani ia ka dalë t’i qëndrojë larg luftës konvecionale. Po ashtu theksoi se çështja mes Kosovës dhe Serbisë e rëndësishme për të treguar se Ballkani është i bashkuar.

“Është një ide me rrënjë në Francë. Kur ideja u rihodh sërish për diskutim shumë vende menduan se kjo ishte për ti shpëtuar thirrjes gjeopolitike për të zgjedhur BE, por sa më shumë koha kalonte provohet se kjo ishte një ide e shkëlqyer.. Unë e mbështes e pamë të shpaloset pasi nisi lufta, e përjetuam tek pandemia që na dëshmoi me shumë kosto dhe mungesa e kësaj ure lidhëse mund të shkaktojë tragjedi. Pa Kinën , Turqinë dhe Rusinë nuk do t’i kishim mbijetuar Covidi-t. Të qenit kryeministër shqiptar nuk të duhet të zgjidhësh problemet e botës. Deri tani Ballkani ia ka dalë t’i qëndrojë larg luftës konvencionale duke qenë hallka më e brishtë e zinxhirit. Kemi dobësitë tona. E di shumë mirë që në Ballkan Rusia ka ndikim të madh dhe mund të shkojë ndikime të mëdha. Kemi një çështje të madhe në Ballkan që është çështja mes Serbisë dhe Kosovës dhe është vërtetë e rëndësishme që të shihet se Ballkani është i bashkuar. Doja t’ju pyes meqenëse e nisi me përqafim nga Putin vazhdoni të ndihmoni Ballkanin dhe shkoi deri tek ju lutem shpëtoni njerëzimin, si ndiheni për këtë?”-tha Rama.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *