Presidenti ukrainas Zelenski fitoi një Oscar, ja kush ia çoi në Kiev – Stop
Bota, Të Gjitha

Presidenti ukrainas Zelenski fitoi një Oscar, ja kush ia çoi në Kiev

Presidentit ukrainas Volodymir Zelenskit i është dhënë sot një Oscar, por ai fillimisht nuk e ka pranuar atë.

Në fillim Zelensky nuk e pranoi statujën, por më pas videoja e tij me një nga aktorët më të famshëm në botë u bë virale një rrjete sociale.

Ylli i Hollivudit, Sean Penn udhëtoi për në Kiev ditën e sotme për t’i dhënë presidentit ukrainas Volodymir Zelensky një Oscar.

Penn i ka dhënë Zelenskit Oscarin e tij ‘derisa Ukraina të fitojë luftën’.

Aktori amerikan i dhuroi presidentit ukrainas një nga dy çmimet e tij Oscar si simbol i forcës gjatë vizitës së tij të tretë në Ukrainë që nga fillimi i pushtimit rus.

Aktori-regjisori 62-vjeçar i kërkoi Zelenskit që ta mbante statujën deri në fund të luftës – dhe shpresonte për fitoren e Ukrainës.

“Është thjesht diçka simbolike dhe pak budallaqe, por nëse e di që është këtu me ju, atëherë do të ndihem më mirë dhe më i fortë për luftimet,” tha Penn në një video të shpërndarë nga zyra e Zelensky. “Kur të fitoni, kthejeni atë në Malibu.”

“Ne duhet të fitojmë,” u përgjigj Zelensky pasi fillimisht refuzoi çmimin e Akademisë së Penn.

“Sean solli statujën e tij Oscar si një simbol të besimit në fitoren e vendit tonë”, shkroi Zelensky në një postim pas shkëmbimit. “Do të jetë në Ukrainë deri në fund të luftës”.

Ai gjithashtu shtoi emrin e aktorit në “Walk of the Brave” në Kiev, i cili nderon liderët dhe përfaqësuesit e vendeve të tjera që kanë mbështetur ndjeshëm Ukrainën.

Penn vizitoi për herë të fundit vendin e shkatërruar nga lufta dhe u takua me Zelensky në qershor. Para asaj vizite, Penn ishte brenda Ukrainës në ditën kur Rusia pushtoi vendin më 24 shkurt, duke xhiruar pamjet e dokumentarit të tij mbi krizën në zhvillim, për të cilën ai tashmë kishte punuar

 

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *