“Po qarkullojnë Delta, Omicron dhe virusi i gripit”- Eugena Tomini: Jemi në pikun më të lartë të dy viteve pandemi – Stop
Lajme, Të Gjitha

“Po qarkullojnë Delta, Omicron dhe virusi i gripit”- Eugena Tomini: Jemi në pikun më të lartë të dy viteve pandemi

Drejtoresha e ISHP-së, Eugena Tomini ka bërë me dije sot se vendi ndodhet në një valë të re të pandemisë së koronavirusit pasi shifrat e intektimeve janë rritur në dy javët e fundit.

Sipas Tominit, në vend po qarkullojnë dy variantet e Covid-19, si Delta dhe Omicron por edhe virusi i grupit.

Tomini nënvizoi se kjo valë infektimesh ka arritur edhe pikun më të lartë të pandemisë në vend në këto dy vite.

Eugena Tomini: Incidencë e lartë e rasteve pozitive në 2 javët e fundit.

Rritja i atribuohet variantit Delta dhe Omicron por dhe mos respektimit të masave, të grumbullimeve por edhe reflektimit të grumbullimit të festave të fundvitit
dhe aktualisht në vend po qarkullon dhe virusi i grupit e të tre variantet po bëjnë një qarkullim e transmetueshmëri në nivele të larta.

Incidenca javore dhe dy javore janë përfshirë në shumëfishim të hasjes por e pareflektuar në trend të lartë të rasteve gë hospitalizuara.

Pozitiviteti ka përqindje në nivel më të lartë krahasuar me dy javët e mëparshme.

Kjo incidencë e lartë gjatë këasj periudhe ka reflektuar dhe pikun më të lartë të gati dy viteve, pikun më të lartë të pandemisë të hasur në vend.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *