Përgjimet e SPAK/ Prokuroria kërkon “arrest me burg” për mjekun e QSUT, Edvin Prifti – Stop
Lajme, Të Gjitha

Përgjimet e SPAK/ Prokuroria kërkon “arrest me burg” për mjekun e QSUT, Edvin Prifti

Mjeku kardiokirurg Edvin Prifti i pezulluar nga detyra pas hetimeve të SPAK është paraqitur sot pranë Gjykata e Posacme Kundër Krimit dhe Korrupsionit për t’u njohur me masën e sigurisë.

Prokuroria ka kërkuar ndryshim mase për mjekun Prifti, nga pezullim në arrest në burg, duke iu shtuar edhe akuza e ‘pastrimit të parasë’

Emri i mjekut kardiokirurg dhe infermieres së QSUT-së dolën pas hetimeve të SPAK për rastin e lirimit të një të dënuari me 25 vite burg në Fushë-Krujë, ngjarje për të cilën u arrestuan 10 persona mes të cilëve edhe gjyqtarja Enkeleda Hoxha.

Gjatë hetimit ka rezultuar gjithashtu edhe se e hetuara Manuela Mallkuçi i ka dhënë drejtpërdrejt përfitim të parregullt shtetasit Edvin Prifti, me qëllim që ky i fundit të bënte operacion mamanë e saj.

Gjatë aksionit të SPAK, mjekut Prifti iu gjetën 250 mijë euro dhe 160 mln lekë të ndara mes zyrës dhe banesës.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *