Pas vilës së ish-gruas në Palasë, SPAK sekuestron edhe vilën e partneres së Arben Ahmetajt në Hamallaj – Stop
Aktualitet, Lajme, Të Gjitha

Pas vilës së ish-gruas në Palasë, SPAK sekuestron edhe vilën e partneres së Arben Ahmetajt në Hamallaj

Pas sekuestrimit të një vile në Palasë, në pronësi të ish-bashkëshortes, me urdhër të SPAK, sot u mor e njëjta masë edhe ndaj një vile të partneres së ish-ministrit Arben Ahmetaj në Hamallaj.

Prokuroria e Posaçme në kuadër të hetimeve që po kryen për ish-zëvendëskryeministrin Arben Ahmetajn, vendosi nën sekuestro dy vilat, që ndodhen në komplekset rezidenciale në Palasë të Himarës dhe Hamallaj të Durrësit.

 

Vila në bregdetin e Palasës thuhet se rezulton në pronësi të ish-gruas së Ahmetajt, Albina Maçka, por e regjistruar në emër të një zonje tjetër që jeton në Zvicër.

Sipas SPAK është një pronë, e cila vërtetohet përmes dokumenteve të tjera se i përket ish-bashkëshortes së Ahmetajt dhe për sa kohë nuk i disponon të ardhurat për blerjen e kësaj prone duhet të sekuestrohet. Po ashtu sot është sekuestruar edhe vila në Hamallaj që i përket bashkëjetueses së tij, Erjola Hoxha.

SPAK po heton prej vitit 2019 rolin e ish-zv.kryeministrit për aferën e inceneratorëve.

Më 9 mars, Byroja Kombëtare e Hetimit kreu kontrolle në shtëpinë e ish-gruas dhe partneres aktuale të Ahmetajt.

Ish-zv.kryeministri, aktualisht deputet i PS-së, e ankimoi pak ditë më parë vendimin për kontrollin e banesave të ish-gruas dhe partneres së tij dhe kërkoi nga Apeli i GJKKO shpalljen të pakushtetueshëm dhe të paligjshëm të vendimit të Gjykatës së Posaçme të Shkallës së Parë.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *