“Oqeanet më të nxehta se kurrë”, shkencëtrarët: Rekordi i ri, më shpejt se ç’prisnim

Oqeanet kanë arritur temperaturën e tyre më të nxehtë të regjistruar ndonjëherë. Temperatura mesatare ditore globale e sipërfaqes së detit ka mposhtur një rekord të vitit 2016 këtë javë, sipas shërbimit të BE-së për ndryshimet klimatike Copernicus. Ajo arriti në 20.96C. Kjo është shumë më e lartë se mesatarja për këtë periudhë të vitit.

Oqeanet janë një rregullator jetik i klimës. Ata thithin nxehtësinë, prodhojnë gjysmën e oksigjenit të Tokës dhe nxisin modelet e motit.

Ujërat më të ngrohtë kanë më pak aftësi për të thithur dioksid karboni, që do të thotë se më shumë nga ai gaz që ngroh planetin do të qëndrojë në atmosferë. Dhe gjithashtu mund të përshpejtojë shkrirjen e akullnajave që derdhen në oqean, duke çuar në një rritje më të madhe të nivelit të detit.

Oqeanet më të nxehta dhe valët e të nxehtit shqetësojnë speciet detare si peshqit dhe balenat ndërsa lëvizin në kërkim të ujërave më të freskët, duke prishur zinxhirin ushqimor. Ekspertët paralajmërojnë se mund të preken rezervat e peshkut.

Disa kafshë grabitqare, duke përfshirë peshkaqenët, mund të bëhen agresive pasi ngatërrohen në temperatura më të nxehta.

“Uji ndihet si një banjë kur hidhesh brenda. Tani për tani ka një zbardhje të gjerë koralesh në shkëmbinjtë e cekët në Florida dhe shumë korale tashmë kanë ngordhur,”-thotë Dr Kathryn Lesneski, e cila po monitoron një valë të nxehtë detare në Gjirin e Meksikës për Administrata Kombëtare e Oqeanit dhe Atmosferës.

Sipas BBC, shkencëtarët janë të shqetësuar për kohën e këtij rekord të thyer.

“Marsi duhet të jetë koha kur oqeanet janë më të ngrohtat, jo gushti apo shtatori. Fakti që ne kemi parë rekordin tani më bën nervoz se sa më i ngrohtë mund të bëhet oqeani nga tani dhe marsi i ardhshëm,” -thotë Dr Samantha Burgess nga Shërbimi i Ndryshimeve Klimatike të Kopernikut.

“Ky ndryshim po ndodh kaq shpejt. Ne patëm një valë të nxehtë detare 247 ditore në MB midis gushtit 2022 dhe prillit 2023,”- thotë profesor Mike Burrows i cili po monitoron ndikimet në brigjet e detit skocez me Shoqatën Skoceze për Marinën. Shkenca.

Shkencëtarët po hetojnë pse oqeanet janë kaq të nxehtë tani, por thonë se ndryshimi i klimës po i bën detet më të ngrohta pasi ato thithin pjesën më të madhe të ngrohjes nga emetimet e gazrave serrë.

“Sa më shumë djegim lëndë djegëse fosile, aq më shumë nxehtësi e tepërt do të largohet nga oqeanet, që do të thotë se aq më shumë do të duhet për t’i stabilizuar ato dhe për t’i kthyer ato atje ku ishin,” -shpjegon Prof Samantha Burgess.

Rekordi i ri i temperaturës mesatare tejkalon një të vendosur në vitin 2016, kur luhatja e natyrshme e klimës El Niño ishte në lëvizje të plotë dhe në më të fuqishmin.

Të Fundit