Kërkoi rikthimin në detyrë, Strasburgu rrëzon kërkesën e Fullanit: E papranueshme! – Stop
Aktualitet, Lajme, Të Gjitha

Kërkoi rikthimin në detyrë, Strasburgu rrëzon kërkesën e Fullanit: E papranueshme!

Gjykata e Strasburgut ka rrëzuar ankimimin e ish-guvernatorit të Bankës së Shqipërisë, Ardian Fullani.

Ky i fundit kishte çuar çështjen në këtë gjykatë ndërkombëtare, pasi kundërshtonte shkarkimin e tij nga detyra.

Kjo padi u regjistrua në gjykatë në 22 nëntor të vitit 2019, dhe më pas Strasburgu solli pyetjet për Shqipërinë nëse janë respektuar procedurat ligjore.

Ardian Fullani u shkarkua në 2014 pasi u akuzua për shpërdorim detyre, pas zhdukjes së 713 milionë lekëve.

Më pas, Fullani u arrestua nga policia dhe gjykata e la në “arrest shtëpie”. Në dhjetor të 2015, Fullani u shpall i pafajshëm nga Apeli.

Njoftimi

Në vendimin e saj për çështjen Fullani kundër Shqipërisë (kërkesa nr. 4586/18) Gjykata Evropiane e

Të drejtat e njeriut e kanë shpallur unanimisht kërkesën të papranueshme. Vendimi është përfundimtar.

Çështja kishte të bënte me vendimin e Kuvendit në vitin 2014 për shkarkimin e z. Fullani nga detyra si Guvernator i Banka Qendrore e Shqipërisë pas arrestimit të tij me dyshimin për shpërdorim detyre. Ai ishte më pas i pafajshëm. Ai ngriti veprime ligjore për të kundërshtuar shkarkimin e tij dhe gjykatat në thelb e gjetën atë favor, por hodhi poshtë kërkesën e tij për kompensim shtesë dhe rivendosje.

Gjykata konstatoi se z. Fullani nuk kishte përdorur të gjitha mjetet juridike të brendshme në dispozicion të tij. Në në veçanti, ai nuk kishte paraqitur një ankesë kushtetuese e cila, që nga ndryshimet në

Kushtetuta e vitit 2016, kishte qenë në parim, një mjet efektiv në lidhje me pretendimet e ndonjërit shkelje e të drejtave të mbrojtura nga Konventa Evropiane për të Drejtat e Njeriut dhe Protokollet e saj që kishte është ratifikuar nga Shqipëria.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *