Irlande/Shqiptari aplikon per pasaporte, dikush tjeter perdor identitetin e tij – Stop-26 Tetor 2020 – Stop
Të Gjitha

Irlande/Shqiptari aplikon per pasaporte, dikush tjeter perdor identitetin e tij – Stop-26 Tetor 2020

Zamir Qamo tregon, se prej vitit 2001 jeton në Irlandë. Kur aplikoi për kartë identiteti dhe pasaportë, i vjen një njoftim nga ambasada, se ky aplikim është bllokuar, pasi një person tjetër ekziston me identitetin e tij. Zamiri thotë, se prej vitit 2017 e ka raportuar problemin e tij në Drejtorinë e Gjendjes Civile në Shqipëri dhe kjo gjë është raportuar edhe nga ambasada.Ka tre vjet që nuk merr një zgjidhje dhe pa dokumentet e identifikimit, nuk mund të bëjë asgjë. Ne u drejtuam në Drejtorinë e Përgjithshme të gjëndjes civile dhe na premtuan zgjidhjen e këtij problemi. Komunikuam me Zamirin dhe ai u kontaktua 5 minuta pasi gazetarja e “Stop” u lidh me drejtorinë e gjendjes civile.Me email Zamirit iu komunikua zgjidhja e shqetësimit të tij.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *