E quajti vrasës, Putin i përgjigjet Joe Biden dhe ka një mesazh thumbues për të: I uroj shëndet! – Stop
Bota, Të Gjitha

E quajti vrasës, Putin i përgjigjet Joe Biden dhe ka një mesazh thumbues për të: I uroj shëndet!

Presidenti rus Putin ka reaguar lidhur me deklaratën e presidentit amerikan Joe Biden, teksa ky i fundit tha se homologu i tij rus do të “paguante një çmim” për pretendimin e ndërhyrjes në zgjedhjet presidenciale të SHBA në vitin 2020. Putin ka përdorur një gjuhë shumë më diplomatike se Biden.

 “Sa i përket deklaratës nga homologu im amerikan, ne me të vërtetë e njohim mirë njëri-tjetrin, ashtu siç e tha edhe ai. Çfarë do t’i përgjigjesha atij? Unë do t’i thoja: Rri i shëndetshëm! Të uroj shëndet të mirë”, tha presidenti rus, duke theksuar se fjalët e tij nuk ishin shaka apo ironi.

Putin  në një gjuhë të kujdesshme dhe tejet thumbuese ai tha se qenia njerëzore projekton mbi të tjerët atë që mendojnë për veten e tyre.

Ne gjithmonë i shohim cilësitë tona në një person tjetër dhe mendojmë se ai është i njëjtë me ne. Në këtë mënyrë ne vlerësojmë veprimet e tij dhe japim një vlerësim në përgjithësi“, deklaroi Putin.

Putini theksoi se SHBA duhet të marrin në konsideratë interesat ruse. Ndërkohë që gjatë orëve të para të ditës së sotme ishte deklaruar se Rusia pret nga SHBA të kërkojnë falje dhe kërcënuan se mund të hakmerrej kundër Uashingtonit nëse nuk merr një reagim të tillë. Në një lëvizje tepër të pazakontë pas intervistës së Biden, Rusia të Mërkurën thirri ambasadorin e saj në Shtetet e Bashkuara për konsultime urgjente mbi të ardhmen e marrëdhënieve mes palëve. Sipas nënkryetarit të parlamentit rus, vendimi për tërheqjen e ambasadorit për konsultime, ishte i duhuri në këtë situatë dhe paralajmëroi se kjo lloj deklarate nuk është e pranueshme në asnjë lloj situatë.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *